Zůstaňte online i během léta s TP-Link!
Zůstaňte stále online i během léta! Praktická síťová zařízení značky TP-Link vám umožní se plnohodnotně připojit k síti i mimo domov - v parku, na pláži, ve vlaku nebo na chalupě, kde si jen vzpomenete.
Tipy na připojení na cestách
Ať už nás letos pustí za hranice nebo budeme i nadále trávit čas v rámci České republiky, cestování se ani v nejbližších měsících nevyhneme. Je přitom jedno, jestli budeme cestovat v rámci služební cesty nebo jako turisté, připojení k internetu čas od času potřebuje každý z nás i mimo domov.
A to ve vlaku, autě i autobuse, ale v létě třeba také na lavičce v parku. Někdy nás k on-line životu donutí pracovní povinnosti, jindy jen chceme komunikovat přes sociální sítě, pustit si on-line video nebo si zahrát nějakou hru. Pro tyto účely už má sice významná část obyvatelstva internet v mobilu, respektive tedy mobilní data, ale malý displej smartphonu občas zkrátka nedostačuje.
Naštěstí se dá pořídit dodatečné vybavení, které vám umožní se plnohodnotně připojit k síti i mimo domov. A to několika různými způsoby.
Už několik let jsou zásadním způsobem připojení mimo domov veřejné Wi-Fi sítě, ovšem zde pozor. Zatímco sítím zabezpečeným heslem v různých kavárnách, hotelech a restauracích můžete povětšinou důvěřovat, s těmi volně přístupnými už je to často horší. Proto je třeba postupovat obezřetně – u takových sítí například raději nepoužívejte služby internetového bankovnictví, jestliže to není zcela nevyhnutelné.
Na svém koncovém zařízení (notebooku, mobilu, tabletu…) byste dále pro jistotu měli mít nainstalováno kvalitní bezpečnostní řešení s antivirem, které je schopné zkontrolovat potenciální (ne)bezpečnost dané konkrétní sítě. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj.
Úplně nejbezpečnější možností je pak použití mobilního routeru, do kterého jen vložíte datovou SIM kartu od svého operátora a vytvoříte si tak Wi-Fi hotspot, ať jste kdekoliv. Tradiční výrobce síťových zařízení, společnost TP-Link, má ve svém portfoliu hned tři takové mobilní routery, M7350, M7200 a TL-WR902AC.
TP-Link M7350 je moderně vyhlížející mobilní router, kompatibilní s technologií 4G LTE pro ještě rychlejší připojení – díky podpoře dvou pásem a technologii Plug and Play zvládne okamžité spojení s až deseti koncovými zařízeními, se kterými dokáže sdílet svoje 4G/3G mobilní připojení. To se hodí zejména tehdy, když přímo v mobilu nedisponujete žádným datovým tarifem, případně jen velmi omezeným.
Díky baterii s kapacitou 2000 mAh může router M7350 běžet non stop až osm hodin na jedno nabití. Na přehledném displeji je dále možné sledovat všechny údaje včetně objemu dat, což znamená minimalizaci rizika překročení měsíčního datového limitu.
Trochu jinak ovšem funguje model TL-WR902AC, jenž je opět vhodný na cesty, ovšem je univerzálnější – nabízí více různých režimů použití. Na druhou stranu neobsahuje přímo slot na SIM kartu, ale můžete jej propojit s 3G/4G USB modemem. Tímto způsobem si snadno kdekoliv vytvoříte zabezpečenou a soukromou bezdrátovou síť, jejíž SSID a heslo můžete sdílet mezi různými koncovými zařízeními, ať už svými nebo rodiny a přátel.
Dalším možným využitím mobilního routeru TP-Link TL-WR902AC je režim hotspot, v němž se připojíte k k přístupovému bodu poskytovatele bezdrátového připojení k internetu (WISP) a router tak využít jako privátní hotspot pro všechna vaše zařízení. Pro doplnění ještě uveďme, že v módu Range Extender můžete rozšířit dosah stávající Wi-Fi sítě, v režimu Client lze bezdrátově připojit zařízení, jež standardně neobsahují modul Wi-Fi, a nakonec režim Access Point vytvoří novou bezdrátovou síť pro vaše mobilní zařízení.
Síť vygenerovanou prostřednictvím mobilního routeru – ať už si z nabídky vyberete jakýkoliv – si však nezapomeňte zabezpečit heslem, tak aby vám v lepším případě někdo z okolí neubíral drahocenná data z tarifu, v tom horším pak nekradl vaše data osobní. A ještě jedna rada na konec, spíše praktičtějšího rázu – cestujete-li někam do terénu, kde můžete očekávat horší počasí, pořiďte svému routeru nepromokavý obal. Vrátí vám to bezproblémovým fungováním.
Tipy na připojení na chalupě
Pomalu se nám blíží sezóna chat a chalup, které jsou mezi našinci oblíbeným cílem trávení volného času o víkendech i dovolených.
Jenže oblíbený seriál na dobu našeho pobytu „mimo civilizaci“ nepřeruší, šéf možná stále potřebuje, abyste si aspoň jednou za pár dní kontrolovali služební e-mail, a sociální sítě jsou (zlo)zvykem, bez kterého především teenageři nevydrží déle jak půl dne.
Co v takových případech? Nedá se nic dělat, budete potřebovat kvalitní internetové připojení i na chalupě. Naše příklady samozřejmě zdaleka nejsou vyčerpávající, ostatně konektivita se na chalupě hodí i tehdy, když tam právě nejste, například kvůli přenosu dat z bezpečnostní kamery. Nás však tentokrát bude zajímat především to, jak si zajistit připojení, když se právě na svém „letním sídle“ nacházíte osobně.
Zásadním prvkem vaší chalupářské sítě bude samozřejmě stabilní a spolehlivý router. A když už takový budete shánět, pak se nejspíše budete chtít poohlédnout po LTE řešení, neboť pokud je vaše chaloupka spojená se světem pomocí kabelu, patříte nejspíše k světlé výjimce.
Takové routery má v nabídce i společnost TP-Link. Patří k nim například modely Archer MR200 či TL-MR6400, do kterých stačí vložit datovou SIM kartu a můžete surfovat. Rychlost samozřejmě bude záviset na síle signálu v dané lokalitě, ovšem čeští operátoři už dnes mají i na odlehlejších místech pokrytí vcelku slušné, a tak většinou nebudete mít problém ani se streamováním videa, například při videohovorech s blízkými, kteří třeba zůstali doma.
Oba zmíněné modely tedy mají integrovaný slot na (datovou) SIM kartu a není u nich potřeba provádět nějakou větší konfiguraci. Rychlé a stabilní Wi-Fi připojení je následně otázkou okamžiku. Takové řešení je vhodné právě pro odlehlejší oblasti, kde zkrátka mnoho jiných a rychlejších možností nemáte.
Routery zároveň disponují i záložními LAN/WAN konektory pro snadné propojení s on-line světem ve chvílích, kdy je k dispozici i jiné, pevné připojení typu kabelových modemů.
Pokud je vaše chalupa rozsáhlejší, případně potřebujete stabilní připojení třeba i na zahradě, potom sáhněte po meshovém systému, sestávajícího z rovnocenných extenderů (opakovačů). Ty mohou router přímo nahrazovat nebo jej doplňovat. I zde vybíráme z portfolia TP-Linku, který pro tyto účely vytvořil vlastní platformu OneMesh a sérii zařízení Deco.
A když už jsme v úvodu zmínili ty bezpečnostní kamery – ty TP-Link ve svém portfoliu nabízí taky. Což chalupáři bezesporu ocení. Ale to už je trochu jiný příběh…
Cestování s dětmi a život on-line
Máte-li děti, a nejsou už úplně malé, pak jistě víte, že nejmladší generace se bez internetu takřka neobejde a nabídka cestování bez možnosti připojení je zejména u teenagerů téměř jistou cestou k rodinné hádce. Jak tedy dosáhnout kompromisu?
My, co už něco pamatujeme, trochu s nostalgickou slzou v oku vzpomínáme na doby, kdy byl internet jenom za odměnu, a o nějakém připojení na cestách jsme si mohli nechat jen zdát. Dovolená a pobyt on-line, to byly zkrátka dva oddělené životy. Jenže nostalgii stranou, doba se mění a zabavit omladinu bez stabilní konektivity je dnes prakticky nemožné.
Proto potřebujeme způsob, jak dětem umožnit připojení k síti všude, kde se dá, třeba i na zadním sedadle v autě, ve stanu nebo třeba na pronajaté jachtě na přehradě. Samozřejmě toho je možné nejsnadněji docílit mobilními daty ve smartphonu, jenže více neomezených datových tarifů v rodině nejspíš dost pocítíte na svojí peněžence, zejména když je dětí více.
Ideální je tak pořízení univerzální datové 4G LTE SIM karty a následné sdílení konektivity napříč všemi zařízeními, jež se vám do auta nebo lodi vejdou. SIM kartu jednoduše vložíte do mobilního routeru, který následně bude fungovat jako mobilní hotspot, ke kterému připojíte nejen chytré telefony, ale třeba i notebooky, tablety, fotoaparáty nebo infotainment systém v autě.
Hned dva takové routery má své své nabídce tradiční výrobce síťových zařízení TP-Link, a to v podobě modelů M7200 a M7350. Oba podporují rychlé připojení přes 4G LTE a sdílení připojení až pro deset zařízení současně, což na rodinné výlety více než dostačuje.
Výhodou obou zařízení je baterie se shodnou kapacitou 2000 mAh, která v obou případech vydrží fungovat až osm hodin na jedno nabití. A následně ji dobijete buďto z elektrické sítě, z powerbanky nebo třeba z notebooku přes USB. Díky podpoře Plug and Play pak hotspot snadno aktivujete v řádu několika vteřin.
Dlouhý provoz na baterii usnadňuje i připojení při turistických výletech, na kterých se sice nejspíš budete kochat okolní krajinou a nikoliv sledovat YouTube videa nebo chatovat na sociálních sítích, ale bude se vám hodit funkce GPS v kombinaci s on-line verzemi mapových aplikací. Ačkoliv třeba takové Mapy.cz fungují i v režimu offline, přece jen u nich při on-line připojení snadno najdete dodatečné informace k přírodním i historickým zajímavostem okolo vaší trasy.
Samozřejmě, že nabídka síťových zařízení od TP-Linku tímto zdaleka není vyčerpána. U společnosti si tak můžete vybrat například mobilní router TL-WR902AC, který navíc může po připojení USB adapteru LTE sloužit jako plnohodnotný „tvůrce“ bezdrátové sítě tam, kde je k dispozici jen ethernetový kabel pro připojení k internetu, například v hotelovém pokoji.
Jak si zřídit home office na terase aneb domácí kancelář v létě
V režimu home office neboli domácí kanceláře dnes kvůli epidemii koronaviru Covid-19 funguje více lidí než kdy dříve. A stále více se zdá, že se toho v tomto směru příliš nezmění ani do léta. Spousta z nás tak začíná přemýšlet, jak si svoje „domácí vězení“ alespoň trochu zpříjemnit.
Lidé pracující z domova mají velkou výhodu ve chvíli, kdy nejsou zavřeni v bytě, ale disponují domem se zahradou nebo alespoň maličkou zahrádkou či dvorkem. A ještě lepší je, když se na té zahrádce nebo dvorku nachází terasa nebo aspoň rovný chodník, na který je možné postavit stůl, vedle něho křeslo nebo židli a na něj počítač. Zkrátka si vytvořit letní verzi domácí kanceláře, kdy spojíte příjemné s užitečným a u práce, respektive zajišťování živobytí, se nadýcháte čerstvého vzduchu.
Jenže k práci na terase potřebujete i vhodné a stabilní internetové připojení. Toho lze docílit několika způsoby, a to i prostřednictvím produktů tradičního výrobce síťových zařízení TP-Link, který nabízí komplexní portfolio řešení právě pro potřeby vaší flexibilní domácí kanceláře.
Jednou z možností je využití silného routeru, který v ideálním případě podporuje nejnovější standard Wi-Fi 6 a má dostatečný dosah. Za příklad může sloužit třeba model Archer AX10, který nabízí kombinovanou rychlost přenosu dat ve dvou pásmech až do 1,5 Gb/s a pokud ho umístíte do vhodné vzdálenosti od terasy, můžete jednoduše zrychlit svoje připojení v těchto místech.
Alternativou, která stejně jako upgrade routeru mimo jiné rozšíří i počet potenciálně souběžně připojených zařízení, je využití meshového systému. Zmínit zde můžeme například sadu dvou routerů Deco E4 nebo set Deco M5 se třemi jednotkami, který dokáže pokrýt plochu až 510 m2.
Jestliže už máte rozvody internetu a bezdrátovou síť v rámci domácnosti vyřešené, pak vám bude stačit dokoupit pouze samostatný extender, který zapojíte do zásuvky v blízkosti terasy a stávající síť si tak snadno a rychle rozšíříte do venkovních prostor. Z extenderů, tedy opakovačů z dílny TP-Linku lze doporučit modely RE200 a RE300. S oběma by vám měl signál na terase zesílit na úroveň dostatečnou například pro použití při skupinových podnikových videohovorech a podobně.
Nepotřebujete-li pokrýt pouze terasu, ale celou zahradu, potom je tu ještě jedna alternativa, a to venkovní přístupový bod EAP225-outdoor, jenž nabízí vysoký přenosový výkon i vyšší citlivost antén pro pokrytí většího prostoru. Samozřejmostí je odolnost zařízení proti nepříznivému počasí a také velice snadná a intuitivní instalace zařízení
Kompletní informace naleznete na stránkách TP-Link.