Znáte hlavní výrazy, které jsou spojené s dobíjením elektroniky?
Potřebujete novou nabíječku, ale už se ztrácíte ve funkcích a možnostech nových technologií? Vysvětlíme vám stručně a jasně pár posledních trendů, které jsou spojeny s nabíjením vašich elektronických přístrojů.
PowerDelivery
Jedná se o standard rychlého nabíjení, za kterým stojí nezisková organizace USB-IF (USB Implementers Forum), která se stará o podporu a marketing USB. „Umí“ nabíjet až 100W rychlostí a nejlépe funguje s konektorem USB-C. Nejvýznamnějším výrobcem implementujícím Power Delivery do svých zařízení je Apple.
Quick Charge (rychlé nabíjení)
Jaké jsou standardy rychlého nabíjení? V současnosti je jasným lídrem Quick Charge ("QC") od Qualcommu, které je běžné u nepřeberného množství telefonů různých značek. Aktuálně je poslední verzí Quick Charge 4+ z roku 2017, ale i původní Quick Charge 1.0 z roku 2013 je rychlejší než „běžná nabíječka“.
Qi bezdrátové nabíjení
Co se týká bezdrátového nabíjení, známe dva způsoby – indukce a rezonance. Technologie Qi využívá k přenosu energie elektrickou rezonanci. Výhodou této technologie je, že telefon můžete dát na nabíječku v podstatě kamkoli a pokud je dostatečně velká, dokáže nabíjet více zařízení současně.
Velkou výhodou je, že se smartphone nemusí přímo dotýkat podložky. Nabíječku lze například umístit pod noční stolek a nabíjení by mělo stále fungovat. Tedy pokud vzdálenost nepřesáhne 3 cm. Zajímavý je i fakt, že nabíječka nemusí být ve vodorovné poloze s přístrojem. Pokud změníte úhel telefonu, tak to nebrání jeho dobíjení. Jedinou nevýhodou zde je, že přenos energie má trochu větší ztráty než klasické nabíječky, ale to není podstatný rozdíl.
Aby tato technologie fungovala, musí ji dané zařízení samozřejmě podporovat. Některé smartphony mají technologii vestavěnou, jiné vyžadují zakoupení speciálního zadního krytu.Všechny tyto informace najdete v seznamu funkcí každého zařízení v naší nabídce. Některá nositelná elektronika, jako jsou chytré hodinky nebo náramky také podporují bezdrátové nabíjení.
MagSafe
MagSafe je standard pro bezdrátový přenos energie a připojení příslušenství vyvinutý společností Apple. Stručně řečeno, je to funkce, která usnadňuje bezdrátové nabíjení a umožňuje vám připojit hodně nového a skvělého příslušenství k telefonu. To je možné díky komplexní konstrukci magnetů, stínění, cívek a senzorů.
Dokonalé zarovnání – Magnetický design zajišťuje dokonalé zarovnání telefonu s vnitřní cívkou, urychluje přenos energie a zlepšuje efektivitu. Není třeba se starat o polohování.
Rychlejší nabíjení – Zatímco technologie Qi je v současné době omezena na napájení vašeho iPhone s výkonem 7,5 W, MagSafe dokáže nabít telefon dvakrát až na 15 W.
Bezpečnější nabíjení – Dříve neexistoval bezpečný způsob, jak rychle nabít telefon bez přetížení baterie nebo vnitřní elektroniky telefonu. Konstrukce MagSafe umožňuje rychlé nabíjení bez rizika poškození vašeho zařízení.
Větší pohodlí – Pohodlí je další velkou výhodou technologie MagSafe oproti předchozím technologiím bezdrátového nabíjení. Při typickém bezdrátovém nabíjení nemůžete telefon používat, když se nabíjí. A protože se nabíječka MagSafe bezpečně připojuje k telefonu, můžete telefon používat i při bezdrátovém nabíjení.
Powerbanky
Jedná se o přenosné kompaktní zařízení, které v sobě uchovává elektrickou energii pro vaše elektronické přístroje. Díky powerbance už nemusíte myslet na to, kdy si nabijete telefon nebo kde je zásuvka. Uchovanou elektrickou energii máte v kapse. Hodí se v případě, že jedete na delší cestu bez přístupu k elektrické zásuvce, nebo jako stálý záložní zdroj, který máte neustále u sebe v kabelce nebo tašce. Na co se při výběru zaměřit?
Kapacita
Rychlost nabíjení
Počet a typ konektorů
Odolnost