Zařiďte si chytrou domácnost: Základní průvodce pro moderní bydlení
V době intenzivního pronikání technologií do všech oblastí lidského života se stává chytrá domácnost standardem moderního bydlení. Pojďme se společně podívat, o co v oblasti smart home kráčí a čím vším můžete svou domácnost obohatit.
Když je řeč o chytré domácnosti, je třeba říct, že v dnešní době už máte při zařizování domu či bytu spoustu možností, od automatizace osvětlení až po zavedení pokročilých inteligentních bezpečnostních systémů. Chytrá zařízení vám každopádně mohou usnadňovat každodenní život, zvýšit komfort a v neposlední řadě pomoci šetřit energie a tím i peníze.
V tomto článku vám představíme, jak si takovou chytrou domácnost zařídit a jaké prvky by určitě neměly ve vašem technologickém arzenálu chybět.
Co je chytrá domácnost?
Chytrá domácnost je systém propojených zařízení, která můžete ovládat a monitorovat pomocí smartphonu nebo tabletu. Tato zařízení komunikují přes internet, což umožňuje jejich vzdálené ovládání a automatizaci.
Hlavními prvky chytré domácnosti bývají chytrá světla, termostaty, bezpečnostní kamery, zámky, senzory, ale často i velké domácí spotřebiče.
Jak začít s budováním chytré domácnosti?
• Ze všeho nejdřív si stanovte cíle – proč vlastně chcete chytrou domácnost budovat?
Než začnete nakupovat chytrá zařízení, zamyslete se, co od své chytré domácnosti očekáváte. Chcete zvýšit bezpečnost? Šetřit energie? Zlepšit komfort? Mít vše pod kontrolou, i když nejste doma? Na základě odpovědí na tyto otázky si pak můžete začít pořizovat jednotlivé prvky smart home.
• Vyberte si centrální hub.
Chytrá domácnost obvykle potřebuje centrální řídicí jednotku (tzv. hub), která propojuje jednotlivá zařízení. Vyberte si spolehlivou základnu od výrobce, kterému důvěřujete, a ověřte si, že si k ní budete moci dokupovat všechny smart prvky, na něž máte spadeno.
• Začněte s jednoduššími zařízeními.
Pokud jste v oblasti chytré domácnosti úplnými nováčky, začněte s jednoduššími a cenově dostupnými zařízeními, jako jsou chytrá světla nebo inteligentní zásuvky.
Nezbytné prvky chytré domácnosti
Bez některých prvků si chytrou domácnost ani nejde představit. Na co byste tak rozhodně neměli při jejím sestavování zapomenout?
1. Chytrá světla
Chytrá světla jsou základním stavebním kamenem každé chytré domácnosti. Umožňují vám ovládat osvětlení na dálku, nastavovat časovače a vytvářet různé světelné scény podle nálady nebo denní doby.
Konkrétně můžete v oblasti chytrého osvětlení vybírat z několika typů zařízení. Mj. najdete na trhu tzv. chytré žárovky, které se instalují do běžných svítidel a umožňují měnit intenzitu či barvu světla. Další možností jsou chytré LED pásky, které se skvěle hodí pro dekorativní osvětlení a vytváření atmosféry v místnosti.
Nezapomeňte také na chytré lampy a venkovní osvětlení, které může zlepšit bezpečnost vašeho domova a usnadnit orientaci v noci. Všechna tato zařízení lze ovládat prostřednictvím aplikací na smartphonu nebo hlasovými asistenty.
2. Chytré termostaty
Chytré termostaty vám pomohou efektivně řídit vytápění a chlazení vašeho domova, což může vést k významným úsporám energie.
Kromě základní možnosti nastavení teploty pomocí aplikace ve smartphonu některé modely umožňují i vzdálené ovládání a programování denních režimů. Některé chytré termostaty se dokonce učí vaše návyky a automaticky upravují teplotu podle vašeho denního rozvrhu. Další pokročilé funkce mohou zahrnovat integraci s dalšími chytrými zařízeními ve vaší domácnosti pro komplexní řízení energetické spotřeby nebo třeba senzory přítomnosti, které zjistí, zda jste doma, a podle toho upraví teplotu.
3. Chytré bezpečnostní systémy
Bezpečnost je jedním z hlavních důvodů, proč lidé investují do chytrých domácností. Chytré kamery, zámky a rozličné senzory totiž mohou výrazně zvýšit bezpečnost vašeho domova.
Chytré zabezpečovací systémy přitom mohou sestávat z celé řady prvků. Pořídit si můžete inteligentní domovní zvonek s kamerou, který vám umožní vidět a mluvit s návštěvníky prostřednictvím aplikace.
Dále by měl pochopitelně bezpečnostní systém zahrnovat i kamery s dostatečným rozlišením a nočním viděním. A třešničkou na dortu může být v této oblasti senzor otevřeného okna, hlasitá siréna nebo chytrý zámek, který vám umožní odemykat dveře pomocí smartphonu.
4. Chytré zásuvky a prodlužovací kabely
Chytré zásuvky umožňují ovládat zapojené spotřebiče na dálku, případně nastavovat časovače pro automatické zapnutí a vypnutí.
V praxi si můžete pořídit základní chytré zásuvky, které jednoduše zapojíte do stávající elektrické zásuvky a poté do nich připojíte spotřebiče. Tyto zásuvky umožňují vzdálené ovládání a časové programování.
Další variantou jsou chytré prodlužovací kabely, které nabízejí více zásuvek a často i USB porty, což je ideální pro nabíjení mobilních zařízení. Některé modely také poskytují monitorování spotřeby energie, což vám pomůže lépe porozumět tomu, kolik elektřiny vaše zařízení spotřebovávají a kde můžete případně ušetřit. Všechna tato zařízení můžete ovládat přes aplikaci ve smartphonu nebo hlasovými asistenty.
Tipy na automatizaci
Chytrá domácnost nespočívá jen v ovládání jednotlivých přístrojů na dálku. Když do tohoto odvětví proniknete hlouběji, můžete si život usnadnit ještě o mnoho víc. Tady je pár tipů:
Rutiny a scény
Vytvářejte rutiny a scény, které se aktivují v určitých časech nebo na základě vašich akcí. Například ranní rutina může zahrnovat rozsvícení světel, spuštění kávovaru a přehrávání hudby. To vše se může automaticky stát, jakmile vylezete z postele (což zachytí vhodně umístěný senzor pohybu).
Geofencing
Některá chytrá zařízení podporují tzv. geofencing, což znamená, že se mohou automaticky aktivovat nebo deaktivovat na základě vaší polohy. Například termostat se může vypnout, když opustíte domov, a zapnout, když se vrátíte.
Integrace s hlasovými asistenty
Pokud máte zařízení kompatibilní s hlasovými asistenty, jako jsou Google Assistant, Amazon Alexa nebo Apple Siri, můžete ovládat celou chytrou domácnost pomocí hlasových příkazů.
Prvky smart home pro fajnšmekry
Pro ty z vás, kteří chtějí svou chytrou domácnost dovést k dokonalosti, máme na závěr několik speciálních tipů, které přinesou do vašeho domova nejen pohodlí, ale i radost z moderních technologií.
• Investujte do chytrého zavlažovacího systému, který na vaší zahradě automaticky upravuje zálivku podle počasí a potřeb jednotlivých rostlin.
• Dalším zajímavým prvkem může být chytré zrcadlo, které vám během ranního rituálu poskytne aktuální informace o počasí, dopravní situaci nebo novinkách ze světa.
• Pokud jste milovníci hudby, zvažte instalaci chytrého audio systému, který vám umožní ovládat hudbu ve všech místnostech domu pomocí hlasových příkazů.
• Pro opravdové technologické nadšence jsou tu pak chytré domácí spotřebiče. Patří mezi ně třeba ledničky, které vám připomenou, kdy máte dokoupit potraviny, nebo pračky, které můžete spustit na dálku.
Chytrá domácnost a elektronika
Budování chytré domácnosti může být v každém případě zábavné a obohacující. Nejenže vám chytrá zařízení usnadní každodenní život, ale také přinesou úspory energie a zvýší bezpečnost vašeho domova.
Začněte s malými kroky, vybírejte zařízení podle svých potřeb a postupně svůj chytrý ekosystém rozšiřujte. V našem e-shopu najdete širokou nabídku chytrých zařízení, která vám pomohou přeměnit váš domov v moderní a pohodlné místo k životu – nechte se naší nabídkou inspirovat a vytvořte si chytrou domácnost podle svého gusta.