Buďte připraveni na DVB/T2 |
Vaše stará televize už nezvládá nový standard digitálního vysílání? Nebo má stejný problém váš set-top box? Využijte výborný poměr ceny a výkonu s modelem TE-300 od firmy Tesla. Zařízení vám umožní díky kompatibilitě přijímat všechny současně vysílané digitální stanice a zároveň podporuje kodek HEVC/H.265 pro příjem ve vysokém rozlišení Full HD. Velmi užitečným pomocníkem bude také funkce EPG, která zobrazuje aktuální program vašich kanálů. |
Další praktické funkce a nový software |
Kromě S/PDIF koaxiálu, SCARTu a moderního HDMI je vyvedený také USB port. K němu můžete připojit externí disk a využít tak funkce záznamu programů nebo Timeshift, díky které lze vrátit vysílaný film zpět do okamžiku, který jste třeba propásli. Pokud zrovna v televizi neběží pořad nebo film, na který máte chuť, nezoufejte. Díky USB můžete připojit své multimediální úložiště a využít funkce přehrávače. Podporované jsou například formáty MPG, AVI, MKV, ale také obrázky JPG, PNG, BMP nebo hudba formátu MP3, FLAC. K filmům v původním znění si můžete zobrazit jak interní, tak externí české titulky. Využít můžete také funkci HDMI-CEC, která je navržená pro ovládání připojených zařízení přes HDMI kabel pomocí pouze jednoho dálkového ovladače. Jednotlivá zařízení s podporou CEC se tedy mohou navzájem ovládat. Například dálkový ovladač od set-top boxu může současně zapnout či vypnout televizi. Funkci HDMI-CEC musí podporovat obě zařízení. Správné fungování však nemusí být vždy zaručeno. Návod k instalaci softwaru je možné stáhnout si přímo na stránkách výrobce zde. |
Hlavní přednosti set top-boxu |
|
Přijímač prošel odborným testováním Českých Radiokomunikací a získal certifikát DVB-T2 ověřeno. Certifikace zaručuje funkčnost přijímače po zahájení řádného DVB-T2 vysílání. |
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
MP4 je multimediální kontejner, který představuje novější alternativu ke staršímu kontejneru AVI. Na rozdíl od AVI umožňuje přidání více titulků, zvukových stop i 3D objektů. Kromě toho nabízí také možnost streamování videa.
MOV je multimediální formát vyvinutý společností Apple pro přehrávač QuickTime. Vyniká však úžasnou kompatibilitou se spoustou jiných mediálních přehrávačů i editačních nástrojů. Mimo platformy Macintosh jej podporují i Windows.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
AVI (Audio Video Interleave) je formát souboru vyvinutý v roce 1992 společností Microsoft. Spojuje v sobě obrazová a zvuková data, která jsou určena k synchronnímu přehrávání – proto se tento formát využívá zejména pro ukládání TV pořadů a filmů. Svou oblíbenost si získal především díky své vysoké kompatibilitě. Soubory formátu AVI jsou podporovány i dalšími platformami jako je Linux nebo Mac.
MKV je moderní otevřený svobodný multimediální kontejner (podobný AVI), který umožňuje pojmout většinu moderních video a audio formátů. Dokáže též pojmout několik různých audio stop včetně prostorového zvuku.
WMV je komprimovaný souborový videoformát pro několik proprietárních kodeků vyvinutých společností Microsoft.
MPG je standard používaný pro kódování digitálních videí.
TS (Transport Stream) je formát videa používaný pro uložení nahrávek z digitálního televizního vysílání.
VOB (Video Object) je multimediální kontejner používaný na DVD. Obsahuje obrazovou a zvukovou stopu, titulky, menu i navigaci – to vše je sloučené do jednoho jediného souboru.
AVC (Advanced Video Coding) je typ standardu pro kompresi digitálního videa. AVC je také známý jako standard H.264 nebo MPEG-4.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
BMP (BitMaP) je grafický formát pro ukládání rastrových obrázků. Umožňuje ukládání dat ve 4 různých formátech, a to pro 2barevné, 16barevné, 256barevné a tzv.“True Color“ obrázky s 16 miliony barev.
PNG (Portable Network Graphics) je grafický formát pro rastrovou grafiku, který původně vznikl jako náhrada za formát GIF, u nějž došlo k licenčnímu zpoplatnění za jeho použití. PNG využívá bezztrátovou kompresi a na rozdíl od GIFu nemá žádné omezení na počet barev. Nedá se však jako GIF využít pro tvorbu animací.
DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Oproti předchozímu analogovému vysílání jsou programy převáděny v reálném čase a jsou komprimovány do formátu MPEG-2, někdy také MPEG-4. Na jednom kanále se tak může nacházet více televizních a rozhlasových stanic, což umožňuje využití různých doplňkových služeb jako je například Elektronický programový průvodce, online nákupy nebo také hry. Takovýto balíček programů a služeb vysílaných na jednom kanále se nazývá také jako multiplex.
Pro příjem digitální televize je třeba mít digitální přijímač (set-top-box) nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Pro sledování digitální televize na počítači či notebooku stačí pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.