Televize – jak skloubit zábavu a dobrý design?
Doby, kdy měla televize své místo předurčené v masivní obývací stěně, jsou dávno ty tam. Dnešní doba přináší mnohem více možností – a to nejen ohledně televize samotné, ale také ohledně jejího umístění v interiéru. Spolu s tím ale vyvstávají další otázky – třeba kam umístit nevzhlednou změť kabelů, aby nekazila výsledný estetický dojem? Jak propojit televizi s počítačem, abychom využili naplno možnosti, které nabízí? To vše a snad i něco navíc se dozvíte níže.
Jak velkou televizi si mám vybrat?
Ne vždycky platí, že větší = lepší. Pokud máte malý obývák anebo nepřijímáte programy v HD rozlišení, je celkem zbytečné si kupovat televizor s obrovskou úhlopříčkou. Pokud jste na pochybách ohledně optimální pozorovací vzdálenosti od obrazovky, použijte jednoduchý trik – stačí, když úhlopříčku obrazovky vynásobíte koeficientem 2,5.
Kam umístit televizi?
Je jasné, že každý máme jiné uspořádání obývacího pokoje (nebo prostě místnosti, do které jsme si televizi pořídili) a každý tedy musíme její umístění přizpůsobit individuálním podmínkám. Existuje ale několik všeobecných zásad, které by měly být při volbě místa pro televizi vždycky dodrženy.
- Televize nepatří naproti oknu – ke zdroji přirozeného světla byste ji měli natočit alespoň o 90 °.
- I sebemodernější televize má svou váhu – myslete na to, až pod ní budete vybírat stolek, nebo se budete chystat ji zavěsit na stěnu.
- Pozadí, před kterým bude vaše televize stát, by mělo být spíše decentní a nejlépe jednobarevné.
Na TV stolek nebo přímo na zeď?
Tady záleží na tom, odkud hodláte televizi sledovat. Obecně platí, že střed obrazovky by měl být umístěn v úrovni výšky vašich očí. Záleží tedy na tom, zda budete chtít u televize sedět nebo raději ležet a také na výšce vaší sedačky či křesla.
Televizní stolky mají tu výhodu, že nevyžadují téměř žádné kutilské nadání – jediné, co byste měli zkontrolovat, je právě jejich nosnost (jak už jsme zmínili dříve). Na zeď můžete televizi umístit buď napevno, anebo pomocí speciálního držáku (který může být i otočný). Výsledek působí designově čistěji, ovšem vyžaduje jistou zručnost.
Jak skrýt nevzhledné kabely?
Kde jsou ty časy, kdy od televize vedla jedna elektrická „šňůra“, kterou stačilo zastrčit do zásuvky? Dnes se mimo síťového a anténního kabelu musíme často vypořádat ještě s jedním od set-top boxu nebo satelitního přijímače. A to jen v případě, že nemáme k televizi připojen DVD přehrávač, herní konzoli nebo domácí kino. Řešení, jak tento kabelový prales zamaskovat, je naštěstí hned několik:
- Pokud jste se rozhodli pro televizní stolek, poohlédněte se po takovém modelu, který má zabudovanou lištu právě za účelem ukrytí kabelů.
Pokud je vaší volbou televizor na zdi, máte k dispozici spoustu možností, jak kabely zamaskovat:
- Nejefektivnější ale nejpracnější je zasekání kabeláže do zdi. Je ovšem nutno dodat, že toto řešení následně znesnadňuje pozdější případnou manipulaci s televizí.
- Nejčastějším řešením bývá obvykle ukrytí kabelů do kabelové lišty. Pokud zvolíte lištu v barvě stěny (případně ji následně přetřete), nemusí výsledek vypadat špatně (ačkoli spousta designerů vám bude tvrdit opak).
- Pokud se vám žádné z předchozích řešení úplně nezamlouvá, můžete zkusit připevnit televizor na falešnou sádrokartonovou stěnu, upevněnou v dřevěném rámu, a kabely pak vést za ní.
Fotky z dovolené i filmy z počítače na TV
Využijte naplno možnosti vaší nové televize, v kombinaci s pohodlím obývací sedačky. Ano, mluvíme o propojení televizoru s počítačem – ovšem pozor – v moderním duchu a bez použití dalších zbytečných kabelů! Stačí vám připojení k internetu a Wi-Fi router, díky kterému budete moci vytvořit domácí počítačovou síť. Prostřednictvím této domácí sítě pak můžete sdílet složky s videosoubory mezi jednotlivými zařízeními, která se do ní připojí – tedy i vaší televizí.