smartphone • 5" IPS displej • rozlišení 1280×720 px • 8jádrový procesor (4× 2,3 GHz + 4× 1,6 GHz) • 3 GB RAM • interní paměť 32 GB • podpora microSD až do 256 GB • 23Mpx zadní fotoaparát • 8Mpx přední fotoaparát • Dual SIM • Wi-Fi • LTE • Bluetooth • NFC • GPS • 2300mAh baterie • operační systém Android 7.0 Nougat
Elegantní i spolehlivý chytrý telefon
Pokud se poohlížíte po špičkovém smartphonu, který by vám byl dobrým partnerem pro práci i zábavu, je pro vás Sony Xperia XA1 (G3112) skvělým řešením. Tento mobilní telefon s 5" displejem vám zprostředkuje širokou škálu chytrých funkcí a pochlubit se může i spolehlivým výkonem a luxusním designem. V této variantě jej dodáváme v elegantním černém provedení.
Špičkové hardwarové zázemí
O plynulý chod všech vašich chytrých aplikací a her se bude starat kvalitní hardwarová sestava, v jejímž čele stojí moderní osmijádrový procesor MediaTek Helio P20 (4x 2,3 GHz + 4x 1,6 GHz).
Rychlý multitasking pak zajišťuje i operační paměť o vysoké kapacitě 3 GB RAM, o dobrou výdrž přístroje se stará 2300mAh baterie typu Li-Pol.
Perfektní foťák
Společnost Sony se mimo jiné zabývá i vývojem špičkových fotoaparátů. Tento fakt je dobře patrný i u mobilního telefonu Xperia XA1, který se pyšní špičkovým integrovaným foťákem s rozlišením neuvěřitelných 23 Mpx. Dokonalé snímky vám navíc pomůže vytvořit i funkce hybridního automatického ostření.
Fotíte-li často selfíčka, jistě oceníte i kvalitní přední kameru, která disponuje rozlišením 8 Mpx.
Dostatek úložného prostoru
Do telefonu Sony Xperia XA1 si budete moci bez problému uložit všechny své fotky, obrázky, videa i hudební soubory ve formátu MP3. Vnitřní úložiště pojme až 32 GB dat a úložný prostor si budete moci ještě výrazným způsobem rozšířit. Smartphone je totiž kompatibilní s paměťovými microSD kartami o kapacitě až 256 GB.
Moderní funkce
Tento chytrý mobilní telefon disponuje širokou škálou moderních funkcí, které vám v mnoha situacích usnadní i zpříjemní život. K dispozici budete mít například vestavěný GPS modul, díky kterému budete moci smartphone využít i jako cestovní navigaci.
Přístroj se navíc může pochlubit i bezdrátovými technologiemi Bluetooth a NFC, které vám umožní spárování mobilu s dalšími elektronickými přístroji i bez použití jakéhokoliv kabelu.
Skvělou vychytávkou je pak i funkce Dual SIM, která vám umožní používání dvou telefonních čísel najednou.
Populární OS Android
Co se týče softwarové výbavy, mobil disponuje populárním operačním systémem Android 7.0 Nougat. Ten vám mj. umožní přístup k populárním službám společnosti Google – využívat budete moci Gmail nebo třeba praktické Mapy Google.
Zpřístupněna vám pak bude i služba Google Play, prostřednictvím které budete moci snadno stahovat nepřeberné množství chytrých aplikací a her.
Koprocesor je pomocná jednotka, která slouží pro rozšíření funkcí primárního procesoru nebo také k urychlení výpočtů, které by hlavní procesor zpracovával pomaleji. Koprocesor nedokáže čerpat informace přímo z operační paměti. Proto vyžaduje spolupráci s procesorem, který získává data a řeší ostatní úkoly.
DDR3 (double-data-rate 3) je operační paměť s technologií pro vysokorychlostní ukládání pracovních dat. Jedná se o nástupce paměti DDR2. Nejvyšší rychlost DDR3 může dosahovat na frekvenci 2,1 GHz (což je oproti předchozím 1,2 GHz výrazný rozdíl).
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
Digitální zoom je softwarová funkce sloužící pro elektronické přiblížení obrazu. Zatímco optický zoom funguje na základě změny snímacího úhlu, v případě digitálního zoomu se provádí výřez určité části ze snímané scény, která je poté zvětšena na původní velikost. Pokročilejší funkce digitálního zoomu mohou pomoci výsledný obraz ještě doostřit.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
Zoom je funkce pro změnu ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Zoom se dělí na optický - jenž přibližuje objekty pomocí optiky fotoaparátu (kamery), a na zoom digitální, jenž přibližuje objekty pomocí digitálního výpočtu obrazu.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
GPRS (General Packet Radio System) je technologie umožňující efektivnější využití přenosových schopností mobilních telefonů. Díky GPRS je například možné se mobilním telefonem připojit k internetu.
EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) je technologie pro přenos dat v mobilních sítích. Spadá do rodiny připojení druhé generace (2G).
HSPA+ (High Speed Packet Access) je technologie umožňující vysokorychlostní přenos dat. Teoretická maximální rychlost při stahování dosahuje na 84 Mb/s. Teoretická rychlost při odesílání je pak 22 Mb/s.
UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je standard pro přenos mobilních dat. Díky vysoké rychlosti umožňuje posílání větších souborů i e-mailů s velkými přílohami. Dále také zvládne zprostředkovat online telefonní komunikaci přes aplikace jako Skype či Windows Live Messenger.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile – profil pro distribuci pokročilého zvuku) je jeden z profilů bezdrátového přenosu technologií bluetooth. Umožňuje poslech hudby ve stereo kvalitě.
OPP (Object Push Profile) je profil používaný pro přenos souborů (objektů) jako jsou obrázky, vizitky, či záznamy v kalendáři. Jedná se o jeden z profilů využívaný v souvislosti s technologií Bluetooth.
AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) je jednou z vychytávek bezdrátové technologie Bluetooth, díky které můžete ovládat přehrávání videí nebo hudby na propojeném zařízení (například mezi bezdrátovými sluchátky a mobilním telefonem).Takto si jednoduše upravíte hlasitost, v seznamu stop si vyberete jinou skladbu nebo přehrávání zrušíte.
HFP (Hands Free Profile) je jeden z profilů technologie Bluetooth a slouží k propojení telefonu s handsfree sadou. Vedle toho nabízí i několik možností ovládání telefonu na dálku jako například přijmutí či odmítnutí hovoru nebo vytočení posledního volaného čísla. Telefon tak nemusí být ve vaší přímé blízkosti (dá se ovládat, i pokud jej máte třeba v kapse).
PBAP (Phone Book Access Profile) je jeden z profilů technologie Bluetooth a slouží ke sdílení telefonních kontaktů mezi zařízeními. Dá se využít například u handsfree sady s displejem, kde se vám při příchozím hovoru zobrazí číslo i jméno volajícího.
MAP (Message Access Profile) je jedním z profilů technologie Bluetooth a umožňuje sdílení textových zpráv mezi zařízeními. Například po propojení telefonu a handsfree sady s displejem ihned uvidíte upozornění na nově příchozí zprávy. Dokonce si je budete moci přečíst a odpovídat na ně, aniž byste museli brát telefon do ruky.
Wi-fi Direct (dříve Wi-fi P2P) je standard Wi-fi, který umožňuje propojení dvou a více zařízení, aniž by bylo nutné využívat bezdrátový přístupový bod.
NFC (zkratka anglických slov Near Frield Communication, která lze přeložit jako Komunikace na blízkou vzdálenost) je technologie, která slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektrickými přístroji, a to do maximální vzdálenosti 4 cm. Tato krátká vzdálenost se dá považovat za ochranu před nežádoucím připojením jiného zařízení.
MMS (Multimedia Messaging Service) je služba umožňující posílání obrázků, hudby a videoklipů mezi mobilními telefony.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
AAC+ je ztrátová komprese zvuku využívající nižší a střední přenosovou frekvenci. Často se používá jako formát pro digitální rozhlasové vysílání i pro internetová videa.
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband) je širokopásmový standard komprese zvuku primárně využívaný k přenosu řeči.
MIDI (Musical Instrument Digital interface) je standard založený roku 1983. Slouží k propojení hudebních nástrojů a počítačů prostřednictvím určitého sériového rozhraní pro komunikaci v reálném čase.
OTA (Over the Air) je formát určený pro přenos obrázků mezi mobilními telefony. Maximální velikost takového obrázku je 255x255 pixelů.
3GPP (3rd Generation Partnership Project) je skupina založená s cílem vyvinout síť 3. generace mobilních telefonů.
DivX je systém kódování digitálního obrazu a zvuku, který umožňuje zkomprimovat video i audio data do velikosti přijatelné pro stahování po internetu.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
AVI (Audio Video Interleave) je formát souboru vyvinutý v roce 1992 společností Microsoft. Spojuje v sobě obrazová a zvuková data, která jsou určena k synchronnímu přehrávání – proto se tento formát využívá zejména pro ukládání TV pořadů a filmů. Svou oblíbenost si získal především díky své vysoké kompatibilitě. Soubory formátu AVI jsou podporovány i dalšími platformami jako je Linux nebo Mac.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
3GPP (3rd Generation Partnership Project) je skupina založená s cílem vyvinout síť 3. generace mobilních telefonů.
VP9 je otevřený formát pro kódování videa vyvinutý společností Google. Jedná se o nástupce předchozí verze V8 a zároveň také jako alternativu k formátu H.265. Jedním z hlavních cílů při vývoji VP9 bylo až 50% snížení přenosové rychlosti při maximálním zachování kvality obrazu.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
BMP (BitMaP) je grafický formát pro ukládání rastrových obrázků. Umožňuje ukládání dat ve 4 různých formátech, a to pro 2barevné, 16barevné, 256barevné a tzv.“True Color“ obrázky s 16 miliony barev.
GIF (Graphics Interchange Format) je grafický formát určený pro ukládání rastrové grafiky, který se dá využít i k vytváření jednoduchých animací. Ke své práci používá bezztrátovou kompresi. Jeho nevýhodou je omezené množství současně zobrazených barev (maximum je 256).
PNG (Portable Network Graphics) je grafický formát pro rastrovou grafiku, který původně vznikl jako náhrada za formát GIF, u nějž došlo k licenčnímu zpoplatnění za jeho použití. PNG využívá bezztrátovou kompresi a na rozdíl od GIFu nemá žádné omezení na počet barev. Nedá se však jako GIF využít pro tvorbu animací.
WEBP je grafický formát určený pro kompresi rastrových obrázků. Využívá ztrátové i bezztrátové komprese. V roce 2010 jej představila společnost Google.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband) je širokopásmový standard komprese zvuku primárně využívaný k přenosu řeči.
Android je hojně rozšířený operační systém, jehož vývoj má na starosti společnost Google. Původně se vyskytoval u chytrých mobilních telefonů, ale nyní jej běžně naleznete i v tabletech a chytrých hodinkách. Je založený na linuxovém jádře, které funguje jako otevřený software. Mimo to Android nabízí širokou škálu aplikací z obchodu Google Play, kde samozřejmě nechybí ty nejpopulárnější přímo od Googlu jako je Gmail, Google Mapy nebo prohlížeč Google Chrome. Vybírat můžete rovněž ze statisíců jiných aplikací od zábavných her, přes mapy, slovníky, jízdní řády až po sociální sítě.
Android 7 Nougat je další verzí operačního systému společnosti Google. Oficiálně byl představen 22.srpna 2016. Stejně jako předchozí verze, i tato přináší řadu zajímavých novinek. Jednou z nich je například funkce Multi-window, která byla dříve jen v rámci nadstaveb. Podporuje zobrazení dvou aplikací vedle sebe, přičemž pak můžete měnit poměr velikosti jejich zobrazení, a dokonce i přetahovat obrázky a texty. Co se týče notifikací, jsou nově zobrazovány v širších pruzích (notifikace stejného typu se shlukují, čímž se na obrazovce ušetří spousta místa). Vítaným bonusem pro všechny jistě bude i rychlý přístup k posledním aplikacím nebo také možnost rychlé odpovědi přímo z lišty zpráv. Novinkou je sada 1500 nových ikonek, z nichž 72 tvoří nové emotikony.
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.