Recept na vánočku, které nelze odolat
Mnozí z nás si Vánoce bez tohoto pečiva nedovedou představit. Řeč je samozřejmě o vánočce. Připravte si ji s námi tak, že jí nikdo z rodiny neodolá.
Vánočka je s českými Vánocemi spojena od nepaměti. Její tvar, který připomíná cop, měl symbolizovat propojení rodiny.
Toto sváteční pečivo se tradičně připravuje z bohatého těsta s máslem či vajíčky a přídavkem rozinek nebo mandlí. V minulosti se její pečení spojovalo s rodinnými a náboženskými rituály a její konzumace měla symbolizovat ochranu před zlem.
Neodmyslitelnou součástí českých Vánoc je vánočka dodnes. Milujeme ji pro její jemnost i lahodnou chuť. A vůně, která se při jejím pečení nese domácností, nám připomíná, že svátky jsou tady.
Připravte si s námi nadýchanou vánočku, po které se u vás doma jen zapráší.
Ingredience pro dokonalou vánočku
Pro přípravu vánočky budete potřebovat:
• 500 g hladké mouky
• 2 vejce
• 250 ml mléka
• 80 g cukru
• 80 g másla
• 25 g droždí
• 1 lžičku rumu
• špetku soli
• 1 vanilkový cukr
• rozinky (volitelně – pokud je máte rádi)
• vejce na potření
Tento seznam ingrediencí vám pomůže připravit krásně nadýchané a voňavé těsto. Pokud máte rádi něco navíc, můžete si připravit ještě nasekané ořechy nebo kandované ovoce.
Příprava těsta
Začněte aktivováním droždí. V malém hrnku zahřejte trochu mléka a přidejte cukr a droždí. Nechte stát asi 10 minut, dokud se droždí neaktivuje a nezačne pěnit. Mezitím smíchejte mouku, sůl, vanilkový cukr a vejce. K těmto ingrediencím pak přidejte rozpuštěné máslo a rum. Poté přilijte vzešlé droždí a zbytek mléka.
Těsto začněte hníst – nejprve ručně, později můžete využít i mixér s hnětacími háky, což ušetří čas i námahu. Hnětení by mělo trvat asi 10 minut, dokud těsto nebude hladké a pružné. Pokud máte kuchyňský robot, hnětací program vám práci také značně usnadní.
Nechte těsto vykynout
Těsto dejte do mísy, přikryjte utěrkou a nechte ho kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem – to může trvat přibližně hodinu. Pokud máte kuchyňskou troubu s funkcí kynutí, využijte ji, aby těsto kynulo při optimální teplotě.
Tvarování vánočky
Jakmile těsto vykynulo, rozdělte ho na stejně velké části (jejich počet je na vás – záleží na tom, z kolika pramenů si vánočku troufnete plést) a z každé vyválejte váleček. Tyto válečky pak spleťte do „copu“ a ten opatrně přeneste na plech vyložený pečicím papírem.
Vánočku můžete plést ze čtyř, šesti, sedmi, nebo dokonce devíti pramenů. Pro přesný postup se můžete podívat na YouTube, kde najdete celou řadu videonávodů s radami, jak při pletení vánočky postupovat.
Máte-li rádi extra lesklý povrch, můžete ještě upletenou vánočku potřít vajíčkem, které dodá pečivu krásnou zlatavou barvu.
Pečení vánočky
Před pečením předehřejte troubu na 180 °C. Pečte vánočku asi 30–40 minut, dokud nebude na povrchu krásně zlatavá. Během pečení ji můžete několikrát jemně potřít máslem, aby zůstala měkká a vláčná.
Při pečení si dejte pozor, aby se vám vánočka nespálila. Pokud si nejste jistí, můžete provést jednoduchý test – zlehka poklepejte na spodní část vánočky (pokud zvuk zní dutě, je hotová).
Tipy na vylepšení
Chcete-li vánočku ještě více obohatit, přidejte navrch nebo přímo do těsta nasekané ořechy či sušené ovoce, jako jsou třeba brusinky. Pro voňavější nádech zase můžete přidat trochu nastrouhané pomerančové nebo citronové kůry.
Pokud máte rádi vánoční zvyky, můžete přidat do těsta jednu kuličku hrášku, jako to dělali naši předkové. Kdo pak při konzumaci vánočky hrášek objeví, bude mít podle tradice po celý nadcházející rok štěstí.
Věříme, že se vánočka podle našeho receptu stane jedním z nejoblíbenějších vánočních pokrmů, které si letos připravíte. Navíc provoní celý domov a dokonale podtrhne atmosféru svátečního posezení s čajem, kávou nebo kakaem. Ať už se rozhodnete upéct ji podle tradičního receptu, nebo s několika osobními úpravami, určitě půjde o pečivo, kterému půjde jen těžko odolat.