Autorádio pro náročné |
Chcete-li svému autu i sobě dopřát prvotřídní vylepšení interiéru i funkčnosti, vyzkoušejte 2-DIN autorádio Pioneer AVH-Z5200DAB. Kromě velkého množství užitečných funkcí oplývá také moderním designem a barevným displayem s úhlopříčkou 6,8", který vám ve stylovém rozhraní zobrazí všechno, co potřebujete. Kvalitní zvukový výstup zajišťuje MOS-FET zesilovač s výkonem 4× 50 W. |
Audio a video |
|
Aby vaše CD a DVD nepřišla zkrátka, má autorádio integrovaný přehrávač, který si poradí s oběma typy disků. Vychutnáte si tak hudbu ve formátech MP3, WMA nebo AAC, ale také videa formátu DVD-Video, DivX a MPEG-1, 2 a 4. Abyste se nemuseli spoléhat jen na tato média, je k dispozici USB port, prostřednictvím kterého připojíte externí úložiště a přehrajete navíc zvukové formáty FLAC nebo WAV a také Full HD videa ve formátech H.264, MKV nebo FLV. Nelze opomenout také možnost prohlížet obrázky formátu JPG. |
Další funkce |
|
Není třeba nechávat se omezovat kabely. Rádio má zabudované rozhraní Bluetooth, abyste mohli využít třeba hands-free nebo streamovat hudbu z mobilního zařízení. Pro navození správné atmosféry využijete nastavitelnou barvu podsvícení. Dále je k dispozici Apple CarPlay pro intuitivní ovládání iPhonu nebo obchod WebLink, který se specializuje na ověřené aplikace pro řidiče. Máte-li ve výbavě auta také kamery, jistě oceníte dva konektory pro jejich připojení. Záběry se pak zobrazují přímo na displeji autorádia a vy máte dokonalý přehled o situaci. |
DIN velikost označuje standardizovaný rozměr autorádií. Ta se rozdělují na dvě velikosti (1 DIN a 2 DIN). Pod označením 1 DIN naleznete autorádia o rozměru 180x50 mm a setkáte se s nimi spíše u starších aut. Autorádia standardu 2 DIN se dodávají o rozměru 180x100 mm a většinou disponují LCD displejem, GPS navigací nebo DVD přehrávačem.
Ekvalizér je zařízení, jehož pomocí lze měnit frekvenční charakteristiku zvukového signálu. To znamená, že takto můžeme zeslabit nebo zesílit některé z částí akustického spektra (u hudební produkce například basy a výššky).
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
MKV je moderní otevřený svobodný multimediální kontejner (podobný AVI), který umožňuje pojmout většinu moderních video a audio formátů. Dokáže též pojmout několik různých audio stop včetně prostorového zvuku.
FLV (Flash Video) je formát videa určeného k přehrávání na internetu. Je používán na populárních serverech jako je například Youtube nebo Google Video. Prostřednictvím volně dostupných pluginů je podporován většinou operačních systémů i prohlížečů.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
WMA je komprimovaný zvukový formát vyvinutý jako součást Windows Media. Byl původně určen jako náhrada za MP3
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile – profil pro distribuci pokročilého zvuku) je jeden z profilů bezdrátového přenosu technologií bluetooth. Umožňuje poslech hudby ve stereo kvalitě.
AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) je jednou z vychytávek bezdrátové technologie Bluetooth, díky které můžete ovládat přehrávání videí nebo hudby na propojeném zařízení (například mezi bezdrátovými sluchátky a mobilním telefonem).Takto si jednoduše upravíte hlasitost, v seznamu stop si vyberete jinou skladbu nebo přehrávání zrušíte.
HFP (Hands Free Profile) je jeden z profilů technologie Bluetooth a slouží k propojení telefonu s handsfree sadou. Vedle toho nabízí i několik možností ovládání telefonu na dálku jako například přijmutí či odmítnutí hovoru nebo vytočení posledního volaného čísla. Telefon tak nemusí být ve vaší přímé blízkosti (dá se ovládat, i pokud jej máte třeba v kapse).
AUX (z angličtiny Auxiliary cable/port/input) je vstupní konektor pro připojení zesilovače k audio zařízením jako jsou například autorádia, domácí kina nebo rádiomagnetofony.
FM je frekvenční pásmo, na kterém probíhá vysílání většiny analogových rádií. Není příliš náchylné na rušení a vedle stereofonního přenosu umožňuje i přenos doplňkových služeb. Spadá do pásma VKV (velmi krátkých vln).
DAB (Digital Audio Broadcasting) je způsob šíření signálu, který funguje prakticky na stejném principu jako u digitální televize (DVB-T). Kvalita zvuku se dá srovnat se zvukem na CD.
O něco efektivnější je DAB+, a to zásluhou audio kodeku AAC+. Nabízí vyšší kvalitu příjmu i při zhoršených podmínkách a navíc také možnost vysílání s různým datovým tokem, podle zaměření (pro příklad: nižší datový tok je u mluveného slova, v případě rockové hudby, je tok vyšší, čímž je zajištěna i kvalitnější zvuková produkce).