digitální zrcadlovka • 24,2Mpx snímač CMOS • upevňovací bajonet Nikon F (s AF kontakty) • obrazový procesor EXPEED 4 • ISO 100 až 12 800 • vestavěný blesk • 39bodový autofokus • sériové snímání až 5 snímků za sekundu • fotografie JPEG, RAW • Full HD video (ozvučené) • optický hledáček • 3,2" výklopný a otočný LCD displej • USB, HDMI • SD/SDHC/SDXC • Wi-Fi • GPS • hmotnost těla 530 g • rozměry 125×98×76 mm • dobíjecí baterie Li-Ion EN-EL14a • v balení objektiv 18-140 mm AF-S VR

Vysoké rozlišení pro dokonalé snímky
Špičkový fotoaparát Nikon D5300 potěší své uživatele obrazovým snímačem CMOS formátu DX s rozlišením 24,2 megapixelu. S tímto vybavením zaručeně zaujme i ty nejnáročnější fotografy, neboť dokáže spolehlivě pořizovat dokonale ostré snímky o maximálním rozlišení 6000x4000 px. Bez problému si přitom poradí i se zaostřením těch nejjemnějších detailů.
Nastavitelný monitor
Tato zrcadlovka disponuje rozměrným výklopným a otočným monitorem, díky kterému budete moci fotit rozmanité scenérie z nejrůznějších vámi zvolených perspektiv. Úhlopříčka LCD displeje činí úctyhodných 8,1 cm, což vám umožní i bezstarostné prohlížení pořízených fotek.


Vysoký výkon i za sníženého osvětlení
Chystáte-li se fotit za šera či v prostředích se slabším osvětlením, máte s tímto přístrojem dveře otevřené. Foťák se totiž vyznačuje vysokým výkonem i v těchto ztížených podmínkách. Citlivost rozšiřitelná až na hodnotu ISO 25 600 umožňuje vytvářet skutečně famózní obrázky i při nízké hladině osvětlení.
Snadné připojení k telefonu
Zachytit drahocenný okamžik na zrcadlovku a pak zbrusu novou fotografii ihned sdílet se svými přáteli na internetu – i to umožňuje tento fotoaparát, vybavený Wi-Fi adaptérem. Stačí si do svého mobilu či tabletu zdarma stáhnout aplikaci Wireless Mobile Utility od společnosti Nikon. Pak budete schopni snadno přenášet snímky z fotoaparátu do svého chytrého zařízení, odkud mohou následně putovat dál do internetového prostoru.


GPS
Jistě vás potěší i integrovaná funkce GPS, která dokáže přidávat k fotografiím geografické značky, tj. informace o tom, kde byly dané snímky pořízeny. Můžete si tak snadno vytvořit fotografickou mapu světa, kam budete přidávat své obrázkové vzpomínky z cest.
Profesionální video
Zrcadlovku můžete použít i jako spolehlivou videokameru. Zaznamenávat s ní budete moci Full HD videa, na kterých bude dokonale zobrazen každičký detail. Snímací frekvence dosahuje hodnot až 50p/60p, přístroj je navíc vybaven systémem kontinuálního zaostřování, který zajistí ostrost všech snímaných objektů, a to včetně těch, které se rychle či nepředvídatelně pohybují. Vaše videa budou mít i nádherně čistý zvuk – o to se postará vestavěný stereofonní mikrofon.
Při koupi této zrcadlovky získáte zdarma standardní objektiv 18-140 AF-S VR.

CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor) je technologie využívaná při výrobě většiny integrovaných obvodů – zejména u čipů, mikroprocesorů nebo pamětí.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
ISO Citlivost je jedním z parametrů určující expozici výsledného snímku. Značí míru citlivosti snímače na světlo. Při nastavení vyšší citlivosti, zůstává citlivost fotoaparátu stále stejná – mění se akorát způsob, jakým je snímek zpracován. Využívá se například při nedostatku světla, aby fotka nebyla příliš tmavá. Vyšší citlivost znamení i kratší expoziční čas.
Full HD (někdy též označováno jako 1080p) je standardizované rozlišení 1920x1080px v poměru stran 16:9. Nabízí tak mnohem vyšší kvalitu obrazu než HD ready a HD+. Výsledkem je detailnější a jemnější obraz, což oceníte nejen při sledování filmů, ale i při hraní her nebo čtení textů na internetu. Dnes se navíc veškerý obraz přizpůsobuje tak, aby vyhovoval požadavkům pro Full HD rozlišení. Ještě vyšší rozlišení pak představuje Ultra HD.
PAL (phase alternating line) je evropská norma pro kódování barevného analogového vysílání vytvořená roku 1963 ve Velké Británii.
NTSC (National Television System(s) Committee) je standard pro kódování analogového televizního vysílání využívaný na většinové části amerického kontinentu, v Jižní Koreji, Japonsku a Filipínách. Pro běžné použití v našich podmínkách je vhodnější nastavení standardu PAL. V případě NTSC by na umělém osvětlení mohlo dojít k problikávání obrazu z důvodu odlišného elektrického napětí (v Evropě je používáno napětí 50 Hz, zatímco například v USA je to 60 Hz).
MOV je multimediální formát vyvinutý společností Apple pro přehrávač QuickTime. Vyniká však úžasnou kompatibilitou se spoustou jiných mediálních přehrávačů i editačních nástrojů. Mimo platformy Macintosh jej podporují i Windows.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
LPCM (Linear Pulse Code Modulation) je formát pro kódování zvuku. Jedná se o standardní formu digitálního zvuku na audio CD.
SD (Secure Digital) je paměťová karta používaná v přenosných zařízeních včetně digitálních fotoaparátů, přenosných počítačů a mobilních telefonů.
SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) je vylepšená technologie klasických SD karet, která v budoucnu umožní výrobu paměťových karet s kapacitou až 2TB. Nejnižší možná kapacita těchto karet je 64 GB. SDXC nejsou zpětně kompatibilní s předešlými verzemi SD karet, proto fungují pouze v zařízeních, která podporují SDCX technologii.
SDHC je nástupnickou technologií výroby karet SD. Mezi klíčová pozitiva se řadí především možnost výroby paměťových karet kapacit nad 2GB. Čtečky s podporou SHDC jsou zpětně kompatibilní s SD kartami.
TFT (Thin Film Transistor) je typ LCD panelu tvořený jednotlivými drobnými tranzistory, kde každý z nich řídí jeden obrazový bod (subpixel).
HDMI (z anglické zkratky High Definition Multimedia Interface) je rozhraní využívané pro přenos nekomprimovaného multimediálního obsahu mezi zařízeními. Jedná se o neustále se vyvíjející technologii. Verze HDMI 1.4 dokáže podporovat nejmodernější Ultra HD rozlišení.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.
USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice, moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.