Jaký je rozdíl mezi OLED a QLED obrazovkou?
Rychlý přesun:
Jakou televizi vybrat
Největší rozdíl mezi OLED TV a QLED TV je v tom, jak hluboká může být úroveň černé. Zatímco QLED TV dokáže replikovat tmavou černou a QLED s Mini-LED může tuto černou ještě ztmavit, OLED má sílu prostě vypnout svůj pixel. Displej bude tmavý, jako byste vytáhli zástrčku a vypnuli ji.
OLED a QLED používají k osvětlení displeje různé televizní technologie, oba typy nabízejí podobné funkce. Obě mají rozlišení 4K Ultra HD nebo 8K a oba typy televizorů najdete ve stejných velikostech, včetně 55 palců, 65 palců a více. OLED i QLED jsou také k dispozici jako Smart TV s předinstalovanými aplikacemi, jako je Netflix, YouTube a další.
OLED je zkratka pro Organic Light Emitting Diode. Česky je to tedy dioda, která díky organickým materiálům dokáže vyzařovat světlo pomocí elektrického proudu. To znamená, že každá jednotlivá dioda o velikosti pixelu produkuje své vlastní světlo. Není tedy nutné používat podsvícení jako QLED. V OLED televizorech může každá dioda fungovat nezávisle na ostatních, což přináší mnoho různých výhod. Pokud se dioda nepoužívá, zhasne úplně. Protože není použito podsvícení, znamená to, že černá je v tomto případě skutečně černá. Technologii OLED využívá kromě Sony, Philips a Panasonic především značka LG.
QLED je zkratka pro Quantum Dot Light Emitting Diode. Jedná se o použití kvantových teček (Quantum Dots, QD) LED. QLED televizory svým způsobem vycházejí z klasických LCD televizorů, které jsou podsvíceny LED. Jedním „zlepšovákem“ je však v tomto případě technologie kvantových bodů. Speciální vrstva vysoce odolných kvantových bodů slouží ke zlepšení celkového obrazu. Tato vrstva je navíc vybavena speciálními modrými LED světly. Vznikne tak obraz s vysokým jasem, který podporuje přes miliardu různých barev. Technologii QLED najdete převážně na televizorech značky Samsung, ale naleznete ji například i u značek TCL nebo Hisense. Společně tyto značky „bojují“ proti technologii OLED.
Parametry, které vám pomohou při rozhodování
- Tloušťka těla – OLED tenčí než QLED, protože nepotřebuje podsvícení
- Zobrazení černé barvy – vítězí OLED, protože diody vypne. QLED má nasvícený tmavý odstín šedé
- Barvy – QLED je lepší, protože umí předvést všechny barvy z gamutu P3. OLED zvládá něco přes 90 %
- Síla jasu – vede QLED, protože podsvícení je řešené plošně diodami (ideální do světlých prostor). U OLED zajišťuje podsvícení každá dioda zvlášť (ideální do tmavších prostor)
- Pozorovací úhel – širším disponuje OLED díky nezávislým diodám, které nevyžadují podsvícení, vhodnější pro sledovaní například sportovních přenosů vícero lidmi. QLED potřebuje podsvícení, a proto je sledování z různých úhlů slabší
- Gaming a sledování sportu – OLED televize poskytuje lepší rychlost odezvy než QLED. To znamená, že když sledujete obraz, který se pořád mění, tak nedochází k jeho rozmazávání a sekání
- „Vypálení“ obrazu – u obou technologií k němu nedochází. Dříve k tomu měla sklony OLED, ale díky novým funkcím se již toto nestává. QLED tyto problémy nikdy neměla
- Cenové rozpětí – QLED televize vycházejí levněji než OLED
Jak se tedy rozhodnout?
Výše jsme se podívali na základní rozdíly mezi OLED a QLED televizory. I když mezi jednotlivými technologiemi existují určité rozdíly, obě jsou skvělé a nemůžete udělat chybu. U OLED TV však můžete očekávat lepší podání černé, lepší pozorovací úhly a téměř nulovou odezvu. Také OLED televizory jsou velmi úzké, nevyčnívají ze stěn jako například QLED. QLED TV zase mají vyšší maximální jas, lepší podání barev, nehrozí nebezpečí vypálení a jsou obecně levnější než OLED.