Jak vybrat notebook
Je z čeho vybírat
Současná nabídka notebooků je skutečně široká, mezi nejznámější a mnoha uživateli osvědčené výrobce patří například společnosti Acer, Asus, HP či Lenovo. Vybírat můžete z nepřeberného množství modelů. Náročnější uživatelé dají jistě přednost některému z nadupaných notebooků se špičkovým hardwarem a mnoha moderními funkcemi. Tyto profesionální přístroje můžete využít i pro hraní těch nejmodernějších počítačových her či pro práci s pokročilým softwarem na profesionální úpravu grafiky, práci se zvukem nebo třeba střih videí.
Pokud však budete svůj notebook používat jen na běžné aktivity, jako je posílání a příjem e-mailů, procházení zpravodajských webů, život na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+ aj.), sledování filmů či hraní nenáročných her, můžete přístroj bez obav vybírat hlavně podle ceny. S těmito úkony si totiž bez problému poradí i ty nejlevnější modely.
Před výběrem notebooku si tak nejprve ujasněte, k čemu přesně vám bude přístroj sloužit a jak velkou částku hodláte do jeho pořízení investovat.
Zařízení pro každého
Notebooky (v některých zemích označované také jako laptopy) jsou v dnešní době nepostradatelnými pomocníky většiny lidí. Domů si již obvykle nepořizujeme stolní počítač, ale často dáváme přednost právě notebooku. Ten je totiž v mnohém praktičtější. Díky svým menším rozměrům nezabírá na pracovním stole tolik místa a navíc jej lze snadno přenášet. Vaším neocenitelným společníkem se tak může stát i na cestách – pokud si pořídíte i speciální brašnu na notebook, můžete s sebou svůj přístroj brát opravdu kamkoliv. Pracovat či bavit se můžete jeho prostřednictvím i ve vlaku, na dovolené na pláži nebo třeba v nemocniční čekárně. Moderní notebooky přitom díky své špičkové hardwarové výbavě nabízejí svým uživatelům takřka srovnatelné možnosti jako stolní počítače. Díky Wi-Fi adaptéru, který je běžnou součástí drtivé většiny notebooků, navíc umožňují i velice jednoduché připojení k internetu.
Velikost úhlopříčky a hmotnost notebooku
Jednotlivé notebooky se mohou výrazně lišit svou velikostí. Vybírat můžete z menších modelů s cca 10" úhlopříčkou, většina uživatelů však dává přednost notebookům s úhlopříčkou displeje 15,6". Pro náročnější uživatele jsou pak určeny rozměrnější notebooky, jejichž displej se může pochlubit úhlopříčkou až 17,3".
Pokud hodláte se svým notebookem často cestovat, pořiďte si spíše menší přístroj (úhlopříčka 10,1" či 11,6") a při výběru se zaměřte i na jeho hmotnost. Nejlehčí notebooky váží méně než 1,5 kg, nejtěžší modely však mohou mít až 4 kg. Cestovní notebook by měl pochopitelně vážit co nejméně, aby nepředstavoval přílišnou zátěž vašeho zavazadla. Menší a lehčí notebooky jistě ocení i studenti, kteří jsou nuceni týden co týden cestovat z místa bydliště do místa svých studií a zase zpátky.
Rozhodnete-li se pro menší notebook, můžete z něj v pohodlí domova snadno udělat kvalitní pracovní zázemí pomocí externích periferií. Můžete k němu totiž snadno připojit přídavný monitor, ale i třeba myš a klávesnici běžných rozměrů. Pokud si pořídíte toto externí příslušenství, budete moci notebook využívat jako stolní počítač, v případě potřeby vám však dobře poslouží i na cestách.
Větší a těžší přístroj můžete zvolit v případě, že jste si jisti, že jej nebudete příliš často převážet. Pokud budete notebook používat nejčastěji doma, jeho hmotnost řešit rozhodně nemusíte a větší rozměry displeje naopak v mnoha situacích oceníte. Umožní vám totiž daleko pohodlnější hraní her, procházení internetu nebo sledování filmů či seriálů.
Rozlišení displeje
Pokud patříte mezi milovníky filmů či vášnivé hráče nejmodernějších her, zaměřte se při výběru notebooku i na rozlišení jeho displeje. Kvalitní zobrazení totiž zaručeně umocní všechny vaše hráčské či divácké zážitky.
Perfektní grafické zobrazení slibuje rozlišení 1920×1080 px, které bývá označováno také jako Full HD. Na displeji s takovýmto rozlišením si dosyta užijete sledování i těch nejnovějších hollywoodských trháků, na kterých budete moci ocenit i ty nejjemnější detaily. Velmi dobré kvality obrazu se však dočkáte i s rozlišením 1600×900 px (HD+).
I ty nejlevnější notebooky se však dnes mohou pochlubit displeji se slušným rozlišením 1366×768 px (HD). Pokud tak nepatříte mezi fajnšmekry, kteří vyžadují dokonalé grafické zobrazení, nemusíte při výběru notebooku věnovat rozlišení displeje nikterak velkou pozornost.
Hardwarová výbava
Spolehlivost, rychlost, schopnosti spojené s multitaskingem i řada dalších vlastností notebooku vyplývá především z jeho hardwarové výbavy. Právě hardwarové výbavě notebooku tak věnujte během výběru největší pozornost.
Procesor a operační paměť
Ať zadáte počítači jakýkoliv úkol, vše bude řídit a vykonávat procesor (zkráceně CPU), který je proto označován za srdce počítače. Čím kvalitnější tato součástka bude, tím rychlejší bude i váš notebook. V současné nabídce notebooků se můžete setkat se dvěma výrobci procesorů – jsou jimi Intel a AMD.
Procesory Intel jsou podle možností výkonu a stupně vyspělosti označovány vzestupně těmito přídomky: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Pokud se tak např. rozhodnete pro pořízení notebooku, který bude disponovat procesorem Intel Core i7, získáte v tomto ohledu to nejlepší, co je momentálně k dostání. Společnost AMD pak nabízí procesory řady E, která představuje základní standard, anebo vyspělejší procesory řady A a FX.
Při výběru notebooku se zaměřte i na konkrétní parametry procesoru. Zvláště se jedná o frekvenci (udáváno v GHz) a počet jader. Obecně lze říci, že čím bude mít procesor více jader a čím vyšší bude jeho frekvence, tím vyššího výkonu se u svého notebooku dočkáte.
Velmi důležitým parametrem, který byste neměli při výběru notebooku zanedbat, je také kapacita operační paměti (RAM). Čím bude vyšší, tím více úkolů zvládne počítač najednou zpracovávat. Operační paměť se totiž stará o dočasné uchování informací, s nimiž počítač aktuálně pracuje. Vysoká kapacita operační paměti vám tak umožní i hraní těch nejnáročnějších her či práci v mnoha náročných aplikacích naráz. Základní standard levnějších notebooků představuje kapacita operační paměti 4 GB RAM, výkonnější a spolehlivější přístroje disponují kapacitou alespoň 8 GB RAM, ty nejlepší modely se pak pyšní i kapacitou 32 nebo dokonce 64 GB RAM.
Grafická karta
Pro správný chod moderních počítačových her je důležitou hardwarovou součástkou také grafická karta (GPU), která se stará o vykreslení obrazu na displej. Rozlišovat můžeme dva základní typy – integrovanou a dedikovanou.
Integrované grafické karty jsou pevnou součástí procesorů. Jsou o něco úspornější, ale zároveň i méně výkonné. Pro běžnou práci s textovými dokumenty, procházení internetu či sledování filmů a videí však plně dostačují. V současné nabídce notebooků se setkáte nejčastěji s integrovanými grafickými kartami Intel HD Graphics.
Dedikované grafické karty (někdy označované také jako diskrétní či vyhrazené) jsou naopak o mnoho výkonnější, ale na druhou stranu i méně úsporné. Oproti integrovaným grafickým kartám se navíc mohou pochlubit i samostatnou pamětí (obv. o kapacitě 1–2 GB), nezatěžují tak běžnou operační paměť počítače. Mezi nejvýznamnější výrobce tohoto typu grafických karet patří zejména společnosti AMD a NVIDIA.
Pro časté hraní moderních her se nejlépe hodí dedikované grafické karty NVIDIA GeForce či AMD Radeon, pro pokročilou práci s profesionálním softwarem (např. s grafickými editory) spíše NVIDIA Quadro, NVIDIA NVSa nebo AMD FirePro.
Praktickou vychytávkou je pak v této oblasti i technologie NVIDIA Optimus, kterou využívají zejména notebooky střední třídy. Ty mnohdy disponují dvěma grafickými kartami – jednou integrovanou a jednou dedikovanou. Pokud brouzdáte po internetu či píšete v textovém editoru, počítač pracuje s integrovanou grafickou kartou a tím šetří energii, jakmile však zapnete nějakou náročnější hru, začne automaticky pracovat dedikovaná grafická karta, která vám zprostředkuje vyšší výkon.
Pevný disk
O to, kolik dat se vám do notebooku vejde, rozhoduje kapacita pevného disku (HDD). Jedná se o vnitřní úložiště počítače, na které se ukládají veškeré dokumenty, programy, hry, obrázky, filmy či hudební soubory, ale i operační systém či historie webového prohlížeče.
Obecně lze říci, že čím větší kapacitu harddisku bude váš notebook mít, tím více dat budete moci do počítače uložit. V současnosti disponují notebooky poměrně objemnými pevnými disky o kapacitě až 1 TB (1000 GB).
Při výběru notebooku můžete narazit i na zkratku SSD (Solid-state drive). Jedná se o moderní datové úložiště, jehož výhodou je mnohem vyšší rychlost, zároveň jsou však tyto disky i dražší a mívají nižší kapacitu.
Některé notebooky pak využívají i kombinaci klasického HDD a moderního SSD disku. Ta vám zprostředkuje praktické spojení vysoké kapacity a oslnivé rychlosti.
Operační systém
Co se týče softwaru, jsou dnešní notebooky obvykle vybaveny některou z verzí operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Setkat se můžete s OS Windows 7, Windows 8 či s nejmodernějším systémem Windows 10.
Pro domácí využití se nejlépe hodí Windows 10 Home, touto verzí je ostatně vybaveno nejvíce současných notebooků. Některé nadstandardní funkce navíc pak nabízí operační systém Windows 10 Pro, který ocení zejména menší či střední firmy. Microsoft však nabízí ještě celou řadu dalších verzí svého operačního systému – jedná se například o Windows 10 Enterprise (pro velké firmy nebo korporace) či Windows 10 Education (pro školy).
Pořídit si můžete i notebook bez operačního systému. V takovém případě si pak budete moci dokoupit takový OS, který vám bude nejlépe vyhovovat, popř. si pořídit některý z volně šiřitelných operačních systémů, mezi které patří např. populární Linux či OS FreeBSD.
Možnosti konektivity
Při vybírání nového notebooku se soustřeďte i na jeho možnosti propojitelnosti s dalšími elektronickými zařízeními. Ujasněte si, co vše budete potřebovat k notebooku připojovat a na základě toho si teprve pečlivě vyberte. Jednotlivé notebooky se mohou mj. lišit počtem integrovaných USB portů. Pokud tak například budete chtít mít k notebooku neustále připojenu myš a tiskárnu a přitom občas používat flash disk, budete potřebovat přístroj s alespoň třemi USB porty. Setkat se přitom můžete se dvěma jejich verzemi: USB 2.0 vám spolehlivě poslouží při všech běžných činnostech, vysokorychlostní rozhraní USB 3.0 vám však může ušetřit spoustu času. Je proto dobré, když notebook disponuje alespoň jedním USB portem verze 3.0.
Velmi užitečná je i bezdrátová technologie Bluetooth, prostřednictvím které budete moci svůj notebook propojit s mobilním telefonem či tabletem bez použití jediného kabelu. Pokud používáte domácí či firemní síť, přesvědčte se také, zda vámi vybraný notebook disponuje ethernetovým portem (LAN). Pro využívání dataprojektoru nebo připojení počítače k velkému monitoru či televizi vám dobře poslouží i HDMI přípojka, sloužící k nekomprimovanému přenosu obrazu a zvuku zároveň.
Na co dalšího se zaměřit?
Pokud stále ještě váháte, jak vybrat notebook, který bude pro vás „tím pravým“, soustřeďte se při výběru i na zdánlivé detaily, které vám však mohou v řadě situací usnadnit či zpříjemnit život.
Pokud se například rádi díváte na filmy, určitě oceníte notebook s integrovanou DVD mechanikou (popř. i Blu-ray mechanikou). Píšete-li denně na počítači v textovém editoru, rozhodně se ujistěte, zda vámi vybraný notebook disponuje numerickou klávesnicí. Pro uskutečňování vzdálených videohovorů či webových konferencí pak budete potřebovat přístroj s integrovanou webkamerou a mikrofonem. Pokud patříte mezi hudební nadšence, vyberte si model s kvalitnějšími značkovými reproduktory. Uživatelé, kteří tráví se svým notebookem spoustu času na cestách, zase ocení notebook s nadstandardní výdrží baterie či ultra odolným šasi, které notebook ochrání před pádem či častými otřesy. Je-li pro vás bezpečnost na prvním místě, můžete si pořídit i notebook se čtečkou otisků prstů, která zajistí, že se do počítače nikdo kromě vás nedostane.
Parametrů, na které si je dobré dát při výběru notebooku pozor, je skutečně hodně. Věříme však, že jsme vám tímto článkem vše objasnili a že už si na otázku, jak vybrat notebook, dokážete sami smysluplně odpovědět.