Jak vybrat klimatizaci
V příliš velkém horku se nedá pořádně pracovat, spát a vlastně ani přemýšlet. Pokud si chcete doma či v kanceláři udržovat i v létě příjemný chládek, je na místě koupě klimatizace. Jakou si ale máte vybrat a podle jakých parametrů? Zde najdete několik základních doporučení, která vám s výběrem klimatizace pomohou.
Jaký typ klimatizace vybrat
Klimatizační jednotky se v základu rozdělují do dvou podskupin: mobilní a zabudované klimatizace. Každá z nich má svá pro a proti. Zabudované klimatizace jsou výkonnější, ale zároveň také finančně náročnější a jejich instalace je složitější. Mobilní klimatizace sice nejsou tolik výkonné jako ty zabudované, ale jsou levnější a můžete je používat i v místech, kde jsou zakázané stavební úpravy (třeba v památkové zóně nebo v pronajatém bytě).
Zabudované klimatizace | Mobilní kimatizace |
---|---|
+ silný výkon | + možnost přemístění dle potřeby |
+ menší hlučnost | + bez nutnosti technické instalace |
+ hodí se i do větších místností | + levnější |
+ bez nutnosti vývodu vzduchu pomocí hadice | + ideální do menších místností |
– nelze přemístit do jiné mistnosti | – vyšší hlučnost |
– nutnost technické montáže | – odvod vzduchu pomocí hadice |
Zabudované klimatizační jednotky se dále typově dělí podle místa instalace:
- Nástěnné: Umisťují se do vyšší části svislé zdi.
- Kazetové: Instalují se do stropního podhledu.
- Parapetně-podstropní: Hodí se do nízkých podkrovních prostor.
Na co se zaměřit při nákupu
Výkon klimatizace
Výrobci obvykle uvádějí maximální doporučený objem místnosti, kterou klimatizace zvládne ochladit. Běžný výkon se pohybuje okolo 2,6 kW – ten zvládne ochladit prostor o maximálním objemu 70 m3. Uvedená čísla se týkají místností bez tepelných zisků. Pokud tedy chcete svou klimatizaci umístit například do kuchyně, kde vzniká další teplo díky používání sporáku a podobně, pořiďte si raději klimatizaci s o něco vyšším výkonem, než je doporučeno pro objem dané místnosti.
Hlučnost
To, jak moc velký hluk klimatizace vydává, by měl být jeden z hlavních výběrových faktorů. Zejména tehdy, pokud budete chtít, aby byla v provozu celý den. U mobilních klimatizací se průměrná hlučnost pohybuje mezi 50 a 60 dB, což zhruba odpovídá hluku televize při průměrné hlasitosti. Zabudované klimatizace jsou tišší, jejich hlučnost může být i pod 20 dB, tedy asi jako zvuk tikajících hodin.
Funkce klimatizace
Základní funkcí klimatizace zde snad není třeba nijak dlouze rozebírat. Jsou ale určité prvky, jejichž přítomnost u nově zakoupeného produktu jako uživatel jistě oceníte. Vhod určitě přijde například dálkový ovladač nebo funkce časovače, který umožní klimatizaci zapnout ještě před vaším příchodem z práce. Některé klimatizace v sobě mají i funkci topení, kterou možná oceníte v jarních a podzimních sychravých dnech mimo klasickou topnou sezónu – klasické topení v mrazech však nahradit nedokáže.
Jak se starat o klimatizaci?
Když si pořídíte klimatizaci je důležité se o ni také starat. Údržbu klimatizace byste měli provádět každý měsíc. Pravidelná údržba klimatizace spočívá v čištění prachu u předfiltrace, která zachytí ty největší částice. Vnitřní část klimatizace můžete vysát vysavačem, tím kllimatizaci vyčistíte od nasbíraného prachu. Pravidelně byste měli i otírat lamely a udržovat místnost v čistotě bez prachu. Každý půl rok je potřeba vyměnit vnitřní uhlíkový či na jiné bázi fungující filtr, který se vyčistit nedá.
Pokud se na údržbu klimatizace necítíte, můžete si domů pozvat technika, který klimatizaci vyčístí za vás. Kontrola klimatizace od technika by poté měla pravidelně probíhat 2× za rok, kdy technik zkontroluje funkčnost spotřebiče. Zanesením filtrů a systému klimatizace se snižuje účinnost a roste spotřeba energie.
TIP! Mobilní klimatizace vs. ochlazovač vzduchu
Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že ochlazovač vzduchu je jen český výraz pro klimatizaci, opak je pravdou. Jedná se o dvě různá zařízení, z nichž každé pracuje na trochu jiném principu. Ačkoli vám tedy oba tyto produkty ochladí vzduch v místnosti, udělá to každý z nich trochu jiným způsobem. Vyberte si tedy podle toho, čemu dáváte přednost:
- Ochlazovač vzduchu má jako chladící médium vodu. Je tedy ekologičtější než klimatizace. Jeho provoz ovšem zvyšuje vzdušnou vlhkost v místnosti.
- Klimatizace fungují na různých typech chladiva (najdete je pod označením R410A nebo R407C). Na rozdíl od ochlazovačů jejich používání naopak vzdušnou vlhkost v interiérech snižuje.