Jak vybrat externí disk? Když víte, na co jej chcete, je to snadné
Nechcete riskovat ztrátu důležitých dat a souborů, které potřebujete do práce nebo k nim máte osobní vztah? Rádi sledujete filmy, ale nechcete mít doma stohy DVD? Potom se pravděpodobně rozhodnete pro koupi externího disku.
Externí HDD (neboli harddisk) je jako stvořený pro výše zmíněné účely. Na trhu je ale těchto zařízení obrovské množství. Jednotlivé modely se přitom liší vzhledem, kapacitou i rychlostí přenosu dat. Jak si z nich tedy vybrat disk, který bude právě pro vás nejvhodnější?
Kapacita
Kapacita externího disku je jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterých byste měli řídit váš výběr. Na výběr máte obrovskou spoustu možností, od 250 GB až po 6 TB (6000 GB). Výběr vhodné velikosti odvisí od toho, k jakému účelu chcete disk používat. Pro archivaci kancelářské práce nebo k občasnému zálohování menších souborů vám bude stačit i 250GB disk. Pokud hodláte zálohovat videa ve vysoké kvalitě, případně si zakládáte rozsáhlou filmotéku, budete potřebovat disk s větší kapacitou.
Způsob zapojení
Externí disky nabízejí i různé způsoby, kterými je lze připojit k počítači nebo chytré televizi. Ještě před nákupem disku proto doporučujeme zkontrolovat kompatibilitu způsobu připojení s vaším PC.
Nejčastěji se externí disky připojují pomocí USB 3.0 nebo 3.1. Hlavní výhodou tohoto způsobu je právě kompatibilita s většinou zařízení (počítači, notebooky, herními konzolemi i televizí).
HDD nebo SSD
K dostání jsou v současné chvíli dva typy disků: HDD (hard disk drive) a SSD (solid state drive). Liší se od sebe jak principem fungování, tak i svými plusy a minusy. O HDD se dá říci, že jsou obecně levnější, ale energeticky náročnější. SSD jsou oproti tomu mnohem tišší, zato ale výrazně dražší.
2,5“ nebo 3,5“
Velikost disků se udává v palcích a většinou se můžete setkat se dvěma typy: kompaktnější 2,5“ anebo větší 3,5“. Větší disky jsou většinou trvale zapojené ke konkrétnímu počítači, jelikož stejně nejsou praktické pro častý přesun. Mívají ale lepší poměr ceny a velikostní kapacity. Menší disky jsou praktické hlavně díky svým rozměrům — vejdou se pohodlně do kabelky i tašky na notebook.
Design a materiál
Vzhled externího harddisku samozřejmě nemá vliv na jeho výkonnost. Použitý materiál ji už ale efektivnost disku ovlivnit může. Většina externích disků se vyrábí z plastu, který je lehký a cenově dostupný. Na trhu jsou ovšem i hliníkové modely, které mají tu výhodu, že se nepřehřívají. Novější externí harddisky seženete i s dalšími pozitivními vlastnostmi, například nárazuvzdorností nebo voděodolností.
Ať už budete svůj nový externí harddisk využívat k čemukoli, doufáme, že jsme vás při jeho výběru nasměrovali k právě pro vás ideálnímu modelu.