Jak vybrat digitální fotoaparát
Pro profesionály i běžné uživatele
V široké nabídce fotoaparátů najdeme přístroje vysoce profesionální, ale i takové, s nimiž dokáže ucházející fotky vykouzlit takřka kdokoliv. Drtivá většina dnešních foťáků je navíc schopna vedle snímání digitálních fotografií pořizovat i vysoce kvalitní videa. Koupí fotoaparátu tak získáte skutečně všestranného pomocníka, kterého oceníte v široké škále různých situací.
Kompaktní digitální fotoaparáty
Foťáky určené běžným uživatelům označujeme jako kompaktní fotoaparáty (kompakty). Slovo kompaktní zde označuje celistvost těchto zařízení – jediný přístroj v sobě zahrnuje vše, co budete potřebovat k běžnému focení. Pevnou součástí kompaktního foťáku je i integrovaný objektiv či zařízení pro blesk, které bývají u drahých profesionálních přístrojů odnímatelné. Kompakt se skvěle hodí na focení vzpomínek z dovolené, rodinných oslav, výletů či narozeninových večírků.
Mezi jeho výhody patří malé rozměry a nízká hmotnost, které umožňují snadnou manipulaci s přístrojem, bez problému jej tak můžete nosit v kapse či v kabelce. Neopomenutelným pozitivem je pak i nízká cena, díky které jsou digitální kompakty dostupné opravdu každému.
Dalším plusovým bodem ve prospěch kompaktů je i jejich snadné ovládání a celková uživatelská přívětivost. Tyto přístroje ocení každý, kdo se nevyzná ve složitých fotografických termínech, jako jsou světelnost, hodnota ISO či rychlost závěrky. S kompaktem totiž nebudete muset nic z toho manuálně nastavovat, fotoaparát se vždy sám optimálně přizpůsobí situaci a umožní vám vytvořit fotografie ve slušné kvalitě bez většího úsilí. Kompakty často disponují i řadou přednastavených fotografických režimů (režim portrét, jídlo, sport, noční scéna apod.), které vám umožní snadno nastavit foťák přesně podle aktuální situace. Tyto chytré přístroje bývají vybaveny i stabilizátorem obrazu, který zajišťuje ostrost fotek i v případě chvění rukou. Užitečnou funkcí je pak i automatická detekce obličeje, která vám pomůže zaostřit snímek vždy v místě tváře fotografované postavy.
Zrcadlovky
Pokud to se svou fotografickou činností myslíte opravdu vážně a toužíte-li vytvářet opravdu profesionální fotky, s kompaktem si pravděpodobně nevystačíte. Lepší volbou pro vás v takovém případě bude některý z pokročilých systémových fotoaparátů s výměnným objektivem, z nichž nejrozšířenějším typem jsou tzv. zrcadlovky.
Tyto fotoaparáty využívají objektivu se speciálním zrcadlem, které přenáší snímanou scénu do hledáčku. Jde o profesionální přístroje, které umožňují vytvářet opravdu parádní fotky, a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Kvalita fotek je přitom vždy v rukou samotného fotografa, zrcadlovky totiž svým uživatelům umožňují manuální nastavení všech parametrů expozice, včetně ručního ostření či rychlosti závěrky.
Zrcadlovky se vyznačují také svou „stavebnicovou povahou“. Základem přístroje je vždy tělo fotoaparátu, které můžete dle libosti doplňovat přídavnými objektivy, externím bleskem nebo třeba ovladačem dálkové spouště. Za všech okolností tak máte možnost individuálně vyhodnotit aktuální situaci a zvolit vždy optimální komponenty.
Při koupi zrcadlovky obvykle získáte tělo fotoaparátu a jeden základní objektiv. Pokud však budete chtít své focení povznést na ještě vyšší úroveň, budete potřebovat i další kompatibilní objektivy, které vám umožní dokonalé přizpůsobení foťáku všem vašim potřebám.
Zrcadlovky umožňují vedle všedního focení vzpomínek i pokročilé snímání portrétů, divoké zvěře či sportovců v pohybu. Kromě toho si tyto přístroje poradí i s tzv. makro snímáním, tj. focením velmi jemných detailů rozkvetlých květin nebo třeba drobného hmyzu. Pokud jste někdy narazili na fotografii, která vás svou dokonalou kvalitou a ostrostí doslova uchvátila, jednalo se pravděpodobně o snímek vytvořený právě digitální zrcadlovkou.
Nejste-li profesionálními fotografy, ale přesto byste si rádi dopřáli vysokou kvalitu fotek pořízených digitální zrcadlovkou, nemusíte se obávat. Většina současných zrcadlovek totiž disponuje i poloautomatickým či plně automatickým režimem, které vám umožní snadné focení vysoce kvalitních fotek i bez složitého manuálního nastavování expozičních parametrů.
Co, jak a v jaké kvalitě budete fotit?
Před výběrem digitálního foťáku si tak nejprve odpovězte na několik otázek: co budete chtít fotit (přátele na party, anebo profesionální portréty?), jak budete chtít fotit (snadno a rychle, anebo promyšleně a sofistikovaně?) a jaké fotky byste chtěli získat (v dostačující, anebo ve vysoce profesionální kvalitě?). Poté se již snadno rozhodnete, zda si pořídit kompakt, anebo zrcadlovku.
Objektiv
Srdcem (či spíše okem) každého fotoaparátu je jeho optický systém (objektiv). U kompaktů je objektiv integrální součástí přístroje. Jistě jste se setkali i s tzv. ultrazoomy, které na první pohled vypadají jako zrcadlovka. Jsou to velké fotoaparáty, u kterých nelze vyměnit objektiv. V případě digitálních zrcadlovek však není radno podcenit ani výběr konkrétních přídavných objektivů. Jiný objektiv totiž využijete při focení fotbalového zápasu, jiný při fotografování narozeninové oslavy a ještě jiný při vytváření uměleckých portrétů.
Objektivy můžeme rozdělit do dvou základních skupin – objektivy s pevným ohniskem a tzv. zoomy (objektivy s pohyblivou ohniskovou vzdáleností). Objektiv s pevným ohniskem je kvalitnější a přinese vašim snímkům lepší světelné vlastnosti, naproti tomu zoom je daleko flexibilnější, neboť vám umožní pohotové přibližování snímané scenérie podle vašich aktuálních potřeb a nápadů. Zoomové objektivy vám tak mohou díky své univerzálnosti nahradit hned několik objektivů s pevným ohniskem.
Jednotlivé objektivy se liší i úhlem záběru. Na trhu jsou k dostání extrémně širokoúhlé objektivy (tzv. rybí oka), ale i silné teleobjektivy, vhodné k fotografování sportu či přírody.
Podstatným parametrem objektivu je také jeho světelnost. Ta je udávána písmenem f a konkrétní číselnou hodnotou clony (např. f/2.8). Obecně platí, že čím menší je tato číselná hodnota, tím více světla je fotoaparát schopen propustit a tím rychleji také dokáže připravit expozici snímku. V praxi je tento parametr důležitý třeba proto, že určuje schopnost přístroje fotit za zhoršených světelných podmínek. Čím lepší má foťák světelnost, tím lepší fotky dokáže vytvářet bez použití blesku v šeru či za tmy.
Snímač
Veškeré zachycené světlo soustřeďuje objektiv při fotografování na snímač, který je dalším významným prvkem hardwaru každého foťáku. Při výběru fotoaparátu se soustřeďte především na rozlišení a velikost snímače, neboť právě tyto parametry z velké části rozhodují o výsledných kvalitách vašich snímků.
Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení snímače (udáváno v Mpx), tím kvalitnější fotografie přístroj dokáže vytvořit. Důležitý je však také poměr mezi rozlišením a velikostí úhlopříčky snímače. Hodnota rozlišení totiž označuje počet obrazových bodů (pixelů), které je přístroj schopen sejmout. Čím větší tedy snímač je, tím více se musí daný počet pixelů rozložit na jeho plochu. Rozlišení 10 Mpx u snímače o úhlopříčce 1/3" vám tak např. přinese kvalitnější fotky než totéž rozlišení u snímače o úhlopříčce 1/2". Ideální volbou je proto co nejmenší snímač s co nejvyšším rozlišením.
Pro běžné focení vám bohatě postačí kompaktní fotoaparát s rozlišením 10–14 Mpx, pokud však hodláte pořizovat profesionální snímky ve vysoké kvalitě, které byste pak rádi tiskli na papír většího formátu, poohlédněte se po foťáku s vyšším rozlišením.
Nezanedbatelným parametrem snímače je také jeho citlivost (udávána v jednotkách ISO). Ta určuje rychlost, za kterou je foťák schopen v různých podmínkách vytvořit správnou expozici. Nejlepší fotoaparáty disponují velkým rozsahem citlivosti (např. ISO 100–6400), který umožňuje bez ohledu na aktuální podmínky vždy dokonalé světelné přizpůsobení přístroje.
Dle technologie výroby můžeme snímače rozdělit na CCD a CMOS. Pro běžné fotografování jsou plně dostačující oba typy.
Zoom
Ostře sledovaným parametrem bývá při výběru fotoaparátu také zoom, tj. schopnost přístroje přiblížit vzdálené objekty. Existují dva základní typy zoomu – digitální a optický.
Optický zoom se vyznačuje zejména tím, že se při přiblížení vzdálené scény nesníží rozlišení obrazu. Přiblížením předmětu optickým zoomem tak můžete vytvořit fotografii ve slušné kvalitě. Naproti tomu digitální zoom funguje na principu elektronického výřezu obrazu – podobně, jako když v počítači zvětšíte určitou část fotky. Obraz si v tomto případě zachovává takovou kvalitu, v jaké by byl i bez použití zoomu, jen je v určité oblasti výřezu digitálně zvětšen. Čím více tak scenérii přiblížíte digitálním zoomem, tím bude fotka méně ostrá.
Při výběru fotoaparátu se proto soustřeďte především na hodnotu optického zoomu.
Napájení foťáku
Současné digitální fotoaparáty se liší také způsobem napájení elektrickou energií. Nejlevnější kompaktní přístroje jsou napájeny klasickými tužkovými bateriemi, dražší kompakty a zrcadlovky bývají dodávány se speciální nabíječkou a dobíjecím akumulátorem typu Li-ion. Pro vaše pohodlí je dobré, když nabíjení baterie probíhá mimo fotoaparát. V takovém případě si totiž můžete pořídit dvě baterie – zatímco budete jednu nabíjet, druhá může být ve foťáku a vy můžete přístroj normálně používat.
Interní paměť a paměťové karty
Při výběru fotoaparátu se zaměřte i na to, jakou kapacitou disponuje jeho interní paměť. Čím je jeho kapacita vyšší, tím více snímků budete moci vyfotit, než budete nuceni všechny své výtvory nahrát do počítače nebo nechat vyvolat.
Současné digitální foťáky bývají vybaveny i slotem na přídavné paměťové karty. Obvykle se jedná o SD karty, popř. jejich menší varianty (mini SD či micro SD). Informujte se proto i o tom, s jakou kartou je daný fotoaparát kompatibilní a s jak velkou kapacitou je schopen pracovat.
Doufáme, že jsme vám tímto článkem poradili a že už pro vás výběr nového fotoaparátu nebude představovat sebemenší problém. Ať už se rozhodnete pro kompaktní foťák, anebo dáte přednost zrcadlovce, máte rozhodně z čeho vybírat. Současná nabídka fotoaparátů je totiž opravdu široká.