Jak se zbavit žmolků z oblečení
Obnovte své oblíbené oblečení
Podzim je tady a zima pomalu klepe na dveře. Určitě všichni z vás máte doma alespoň jeden svetr a minimálně polovina z vás zjistila, že právě ten váš oblíbený má na sobě nevzhledné žmolky. Rozhodně to není důvod, abyste svetr hned vyhodili. Jako řešení se nabízí koupě šikovného odžmolkovače a ne nového svetru. Díky odžmolkovači bude váš svetr opět jako nový. Odžmolkovač vás zbaví žmolků, a to nejen na zmiňovaných svetrech, ale obnoví také například koberce, gauče povlečení nebo kabáty, bundy, šály a záclony.
Proč žmolky vznikají
Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek. Avšak ani šetrné praní časem nezabrání jejich tvorbě. Žmolky k oblečení prostě patří.
Vlastnosti
Odžmolkovač je malý, praktický a účinný nástroj, díky kterému odstraníte nevzhledné žmolky z různých materiálů. Menší strojky mají průměr hlavy okolo 4 cm, ty větší mohou mít až 10 cm.
Nejdůležitější součástí každého odžmolkovače jsou nože. Nemusíte se bát, odžmolkovač je k látkám je velmi šetrný a nehrozí jim žádné poškození. Díky zabudovanému rotačnímu noži se zbavíte nejen žmolků, ale také chomáčků nebo jemných vláken. Na trhu najdete odstraňovače žmolků od 50 do 500 Kč. Avšak je lepší si připlatit za osvědčenou značku. Dražší odžmolkovače budou mít kvalitnější nože, kdy kvalitnější materiál nože má vliv na životnost samotného odstraňovače žmolků.
Některé dražší modely mají také více úrovní nastavení ochrany oděvů a jsou vybaveny funkcí bezpečnostního automatického vypnutí.
Typy odžmolkovačů
Na trhu jsou odžmolkovače různých tvarů a velikostí. Jedná se o malé a skladné přístroje, které můžete přibalit na cesty nebo je nosit například v kabelce. Existují dva typy elektrických odžmolkovačů, a to bateriové a akumulátorové. Oba typy však odstraní žmolky bezpečně a rychle.
A) Na baterie
V případě koupě odstraňovače žmolků na baterie, je vhodně myslet na náhradní baterky a jejich výměnu. Nejčastěji se setkáte s modely nápájenými pomocí klasických tužkových baterek. Odžmolkovače tohoto typu jsou levnější, avšak mají kratší životnost.
B) S vestavěným akumulátorem
V případě koupě odstraňovače žmolků se zabudovaným akumulátorem může být nevýhodou nutnost dobíjení a tedy přístup k elektrice. V případě plného nabití vydrží odžmolkovač v provozu několik desítek minut. Tyto typy jsou dodávány s nabíječkou a většinou patří k těm dražším.
Jak se starat o odžmolkovač
O odžmolkovač se nemusíte nijak extra starat. Stačí čas od času vyprázdnit zásobník na žmolky. Většina odžmolkovačů má zásobník průhledný, takže vždy uvidíte, kdy je zásobník plný a je potřeba jej vyprázdnit.
Jak se starat o oblečení
Nejšetrnějším způsobem, jak se vyvarovat žmolkům je ruční praní. Oblečení perte vždy naruby s použitím kapky pracího prášku, který by měl být speciálně na jemné nebo vlněné oblečení. Prací prášek nejprve promíchejte s vodou a teprve poté ponořte oblečení. Oblečení, které perete, pouze promněte v dlaních, nikdy ho nedrhněte nebo nemáchejte.
Dbejte na jemnost i při sušení. Nikdy nepoužívejte hrubou sílu a svetrem nekruťte. Vypraný svetr můžete zabalit do savého ručníky a vodu opatrně vymačkat.
Při věšení nikdy svetr nevěste, to by pak ztratil svůj původní tvar. Také ho nesušte na přímém slunci. Svetru nejvíce svědčí vodorovná poloha, například svetr položte do vodorovné polohy na sušák.
Na ruční praní ale nemá každý čas. Když už zvolíte tedy praní v pračce, nejprve si pečlivě přečtěte štítek se symboly na údržbu a informace o složení. Dle toho si zvolte teplotu, avšak maximálně na 30–40 °C a nastavte co nejnižší otáčky. Pomoci si také může programem na vlnu nebo jemné prádlo.
A jak se sušením? Dát prádlo do sušičky se vám nemusí vyplatit. Může se stát, že ze sušičky vyndáte svetr, který bude velmi vytahaný a už nikdy nebude držet tvar jako předtím. Jak bylo již zmíněno, svetru nejvíce svědčí vodorovná poloha. Můžete ho například položit na sušák. Jestliže se rozhodnete dát prádlo do sušičky, zvolte nejvhodnější program pro jemné nebo vlněné prádlo a sušičku po několika minutách vypněte a nenechávejte svetry v sušičce příliš dlouho, aby se nepřesušily.