Jak odvápnit kávovar
Není nad šálek horké a omamně vonící silné kávy – to vám dozajista potvrdí každý zapřisáhlý milovník tohoto povzbuzujícího nápoje. Patříte-li mezi ně i vy, bude kávovar patrně jeden z vašich nejoblíbenějších domácích spotřebičů. Abyste se z něj ale mohli těšit co nejdéle, je potřeba o něj pravidelně a správným způsobem pečovat. Nepochybujeme o tom, že určitě zvládnete vyčistit svůj kávovar z vnější strany – potencionální nebezpečí se však skrývá uvnitř. Jsou to vápenné usazeniny a my vám poradíme, jak se jich účinně zbavit.
Proč byste měli vlastně odvápňovat?
V reklamách a nejen tam pořád posloucháte, jak je vápník důležitý pro vaše zdraví – tak proč najednou vadí, když se usazuje ve vašem kávovaru? Pravda sice je, že vápník nám zpevňuje kosti – vašemu kávovaru však ani v nejmenším neprospívá. Usazuje se totiž na topných spirálách a zpomaluje tak ohřev vody na vaši milovanou kávu, čímž de facto zvyšuje vaší spotřebu energie. Tím to ale nekončí – usazený vápník v kávovaru je totiž ideální podklad pro množení různých zdraví škodlivých bakterií a navíc ještě negativně ovlivňuje chuť vody (a tím pak i vaší kávy).
Čím odvápňovat?
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží jak na značce vašeho kávovaru, tak i na vašich osobních preferencích. Obecně však platí tato 3 pravidla:
- Vápenné usazeniny jsou chemicky zásadité – k jejich odstranění je tedy třeba použít látku chemicky kyselou.
- Odvápňovač nesmí poškodit žádnou součást kávovaru, ať už je z jakéhokoli materiálu.
- Odvápňovač musí být bezpodmínečně zdravotně nezávadný.
Značkové kávovary mívají doporučené odvápňovací tablety, které pak zakoupíte v kamenné prodejně či e-shopu. Speciální přípravky pro tento účel ale seženete i v drogeriích. Jejich hlavní nevýhodou však bývá vyšší cena. Proto můžete sáhnout i po tzv. domácích odvápňovačích, které splňují výše zmíněná pravidla – jsou dva: ocet a kyselina citronová.
Odvápnění kávovaru krok za krokem
Ze všeho nejdříve si pročtěte návod ke svému kávovaru, a pokud jste se rozhodli použít k odvápnění speciální přípravek, přečtěte si návod i k němu. Některé novější kávovary mají přímo zabudovaný program na odvápňování – takové pak stačí nastavit dle návodu a spustit. Pokud váš kávovar takovýto program nemá, řiďte se následujícími obecnými pokyny:
- Roztok vody a zvoleného odvápňovacího prostředku (ať už octa, kyseliny citronové nebo zakoupeného přípravku) nalijte do zásobníku na vodu.
- Kávovar zapněte a nechte přibližně polovinu vody protéci.
- Nyní kávovar vypněte a počkejte cca 30 minut, aby mohl odvápňovač působit.
- Poté kávovar opět zapněte a nechte protéci zbytek odvápňovací směsi.
- Na závěr nalijte do nádržky čistou vodu a zapněte kávovar ještě jednou – tím se zbavíte zbytků dekalcifikačního roztoku.
Výše uvedený postup lze aplikovat u rychlovarných konvic, klasických kávovarů i jednoduchých presovačů. Espressa s tlakovým čerpadlem odvápňujte jen v případě, že je to uvedeno v návodu na použití – tyto modely mají totiž velmi často zabudovaný dekalcifikátor, který by se mohl klasickým odvápňováním poškodit.
Kdy a jak často odvápňovat?
Novější modely kávovarů vás samy upozorní, když potřebují odvápnit. Pokud ale takovouto funkci na svém kávovaru nemáte, budete na to muset myslet vy. Rozhodujícími faktory jsou v tomto případě četnost používání kávovaru a tvrdost vody (čím je voda tvrdší, tím častěji byste měli odvápňovat). Nejzazší limit, který ale určitě doporučujeme nepřekračovat, je jednou za 3 měsíce. Pokud ovšem používáte kávovar vícekrát denně nebo máte tvrdou vodu, měli byste dekalcifikovat jednou za měsíc. Čas od času také kontrolujte, zda se neprodlužuje doba, potřebná k ohřátí vody v kávovaru – pokud ano, je to znamení, že byste měli odvápňovat častěji.