Jak odstranit vodní kámen? Vsaďte na osvědčené postupy
Zná ho každý, komu v domácnosti teče tvrdá voda. Nevzhledný našedle bílý povlak, který ulpívá na všem, čeho se předtím tato voda dotkla. Postupně ničí vaše nádobí, spotřebiče i náladu.
Dobrá zpráva je, že s vodním kamenem se dá skoncovat. Stačí jen dobře poznat nepřítele, vědět, kde jsou jeho slabiny a jaké zbraně použít na konkrétních kritických místech. Vyplatí se zakročit co možná nejrychleji: vodní kámen, usazený na elektrických spotřebičích snižuje jejich výkon a zvyšuje spotřebu, což vás ve výsledku může stát měsíčně nemalé peníze.
Co je to vlastně vodní kámen
Vodní kámen je usazenina, která vzniká v místech, na něž jakýmkoliv způsobem působí takzvaná tvrdá voda. Základem vodního kamene je uhličitan vápenatý, jenž vzniká z iontů hydroxidu vápenatého a kyseliny uhličité. Jakmile se voda odpaří, vrstvička vodního kamene je na světě.
Kde v domácnosti škodí?
Bohužel všude tam, kudy protéká voda. Najdeme jej tedy v koupelně, na vodovodních bateriích, na toaletě i na nádobí. Ještě nebezpečnější může být vodní kámen usazený v elektrických spotřebičích. Často jej najdeme na topné spirále rychlovarné konvice nebo kávovaru. Objevit se ale může i v napařovací žehličce, v pračce nebo v myčce na nádobí.
Odstranění vodního kamene z vodovodních baterií
Na chromovaných vodovodních kohoutcích a bateriích jsou neestetické bílé skvrnky vodního kamene vidět na první pohled. Nejsnáze se jich zbavíte pomocí zředěné citronové šťávy a žínky nebo houbičky. Pokud je baterie hodně zanesená, namočte do citronového roztoku obinadlo a dopřejte baterii minimálně hodinový zábal.
Vodní kámen v toaletě
Toaleta bývá jedním z nejčastějších míst, kde se vodní kámen usazuje a kde navíc působí obzvláště nevzhledně. Zde pomůže něco (alternativní „babská” rada), co byste asi nečekali: tablety na čištění zubních protéz. Stačit vám budou i ty úplně nejlevnější. Tabletu jednoduše vhodíte do mísy a necháte působit přes noc.
Čištění rychlovarné konvice
Na rychlovarnou konvici zanesenou vrstvou vodního kamene pomůže starý dobrý ocet. Nejprve jej nalijte asi do poloviny konvice samotný a nechte hodinu odstát. Pak konvici dolijte vodou a výslednou směs nechte převařit. Následně stačí konvici už jen proplachovat studenou vodou, dokud se nezbavíte octového odéru.
Jak na vodní kámen v pračce a myčce
U větších spotřebičů, jako jsou právě myčky nebo pračky, se ze všeho nejvíce vyplatí sázet na prevenci. Pokud tedy víte, že máte tvrdou vodu, používejte do obou spotřebičů k tomu účelu určené změkčovače vody. Pokud již víte, že je vaše pračka zanesená, poslouží vám opět ocet nebo citronová šťáva. Tu vlijete přímo do bubnu pračky a necháte projet jeden cyklus na nejvyšší teplotu (pochopitelně bez prádla).
Doufáme, že i díky našim radám se budete opět těšit z krásné a zářivě čisté domácnosti bez vodního kamene.