smartphone • 5" IPS displej • rozlišení 1280×720 px • 8jádrový procesor 1,2 GHz • 2 GB RAM • interní paměť 16 GB • podpora microSD až do 32 GB • 13Mpx zadní fotoaparát • 5Mpx přední fotoaparát • Dual SIM • Wi-Fi • LTE • Bluetooth • NFC • GPS • 2200mAh baterie • operační systém Android 5.0 Lollipop s nadstavbou EMUI 3.1
P8 lite vás na první pohled zaujme unibody konstrukcí v imitaci hliníku, která je tenká pouhých 7,7 mm. Povrchové zpracování vytváří zajímavou texturu s velmi efektními odlesky světla. Tak kvalitní zpracování jako u P8 lite byste v této třídě telefonů jen těžko hledali.
Pod skvělým povrchem naleznete 64 bitový procesor HiSillicon Kirin 620 o frekvenci 1,2 GHz s osmi jádry, který doplňuje grafický čip Mali-450 MP4 a 2 GB operační paměti RAM. Nebude tak žádný problém rozběhnout i náročné 3D hry.
Telefonu dominuje 5" IPS displej s rozlišením 1280x720 px, který je chráněný proti poškrábání tvrzeným sklem a vrstvou zamezující otiskům prstů. Při sledování filmů či hraní her si tak vychutnáte nejen skvělý obraz ale i zvuk. Jeho kvalita je zajištěna díky integrované komorové akustice, špičkovým reproduktorům od AAC a Knowles a nezávislé inteligentní PA zvyšující výkon reproduktorů.
Focení s ním bude jedna radost. Disponuje zadním 13 MPx fotoaparátem BSI s vynikající světelností F2.0, ohniskovou vzdáleností 28 mm, které jsou chráněny proti poškrábání a prachu ochranným sklíčkem Gorilla. Samozřejmostí je plná automatika a díky dvoudiodovému blesku vyfotíte skvělé snímky i za slabého světla. Můžete jím také natáčet domácí video ve Full HD rozlišení s 30 fps. Přední kamerka na autoportréty či videokomunikaci s rozlišením 5 MPx vám přináší chytré fotografické funkce např. pro automatické zkrášlení obličeje, retuš fotografií, videa a panoramatické selfie.
Můžete se těšit také na nejnovější verzi operačního systému - Android 5.0.2 Lollipop s uživatelskou nadstavbou Emotion 3.1 UI a spoustu předinstalovaných aplikací.
Pro ukládání dat a aplikací je pro vás k dispozici vnitřní úložiště s kapacitou 16 GB s možností rozšíření pomocí microSD karet na 32 GB.
Ve výbavě nechybí podpora vysokorychlostních sítí LTE Cat4 s rychlostí stahování dat 150 Mbps, Wi-fi, Bluetooth verze 4.0, NFC a podpora dvou SIM karet. Baterie má kapacitu 2200 mAh, takže při běžném používání vydrží 1-2 dny. Telefon je precizně zpracovaný a vytváří na pohled originální design v čistě bílém provedení.
Koprocesor je pomocná jednotka, která slouží pro rozšíření funkcí primárního procesoru nebo také k urychlení výpočtů, které by hlavní procesor zpracovával pomaleji. Koprocesor nedokáže čerpat informace přímo z operační paměti. Proto vyžaduje spolupráci s procesorem, který získává data a řeší ostatní úkoly.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
Zoom je funkce pro změnu ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Zoom se dělí na optický - jenž přibližuje objekty pomocí optiky fotoaparátu (kamery), a na zoom digitální, jenž přibližuje objekty pomocí digitálního výpočtu obrazu.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je standard pro přenos mobilních dat. Díky vysoké rychlosti umožňuje posílání větších souborů i e-mailů s velkými přílohami. Dále také zvládne zprostředkovat online telefonní komunikaci přes aplikace jako Skype či Windows Live Messenger.
HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access) je metoda přenosu dat patřící do rodiny vysokorychlostní sítě 3G. Přináší zvýšení rychlosti, co se týče zpětného směru komunikace. Proto se o HSUPA může hovořit jako o vylepšeném zpětném kanálu.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile – profil pro distribuci pokročilého zvuku) je jeden z profilů bezdrátového přenosu technologií bluetooth. Umožňuje poslech hudby ve stereo kvalitě.
NFC (zkratka anglických slov Near Frield Communication, která lze přeložit jako Komunikace na blízkou vzdálenost) je technologie, která slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektrickými přístroji, a to do maximální vzdálenosti 4 cm. Tato krátká vzdálenost se dá považovat za ochranu před nežádoucím připojením jiného zařízení.
Micro USB je typ konektoru vyskytující se zejména u mobilních telefonů, ale také u dalších přenosných zařízení. Děli se na typ A, B a AB. První z nich poznáte podle bílého plastu a obdélníkohébo tvaru. Typ B je o něco novější verzí oproti typu A. Charakteristickým poznávacím znamením je černý plast. Mimo to se liší lichoběžníkovým tvarem a zajišťovacími „packami“ proti vypadnutí. Oba uvedené typy se odlišují jen barvou a tvarem. Micro USB verze AB, naleznete pouze u zařízení. Jako kabel se nevyrábí. Vstup typu AB je kompatibilní s micro USB typu A i B a poznáte jej podle šedé barvy.
MMS (Multimedia Messaging Service) je služba umožňující posílání obrázků, hudby a videoklipů mezi mobilními telefony.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
PCM (Pulse Code Modulation) je metoda převodu analogového zvuku na digitální. Byla vytvořena již roku 1937.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
WMA je komprimovaný zvukový formát vyvinutý jako součást Windows Media. Byl původně určen jako náhrada za MP3
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
AAC+ je ztrátová komprese zvuku využívající nižší a střední přenosovou frekvenci. Často se používá jako formát pro digitální rozhlasové vysílání i pro internetová videa.
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband) je širokopásmový standard komprese zvuku primárně využívaný k přenosu řeči.
MIDI (Musical Instrument Digital interface) je standard založený roku 1983. Slouží k propojení hudebních nástrojů a počítačů prostřednictvím určitého sériového rozhraní pro komunikaci v reálném čase.
OGG je formát pro kódování multimediálního obsahu. Byl vytvořen s cílem vyvinout kódovací a dekódovací komponenty, které budou volně dostupné s možností svobodného šíření po internetu.
RA (RealAudio) je uzavřený bezztrátový zvukový formát vyvíjený společností RealNetworks. Je určený pro tzv. “real time“ proudy zvuku jako jsou například internetová rádia.
WMV9 (Windows Media Video) je video formát vyvinutý společností Microsoft.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
Xvid je MPEG-4 kompatibilní kodek s otevřeným kódem, který se dá používat na mnoha různých operačních systémech a platformách.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
VC-1 je formát pro kódování videí vyvinutý primárně pro přehrávač Windows Media Player 9. Mimo jiné je kompatibilní i se řadou jiných přehrávačů na platformách MacIntosh i Linux. V dnešní době je tento standard běžně využíván na BluRay discích nebo na HD DVD.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband) je širokopásmový standard komprese zvuku primárně využívaný k přenosu řeči.
Android je hojně rozšířený operační systém, jehož vývoj má na starosti společnost Google. Původně se vyskytoval u chytrých mobilních telefonů, ale nyní jej běžně naleznete i v tabletech a chytrých hodinkách. Je založený na linuxovém jádře, které funguje jako otevřený software. Mimo to Android nabízí širokou škálu aplikací z obchodu Google Play, kde samozřejmě nechybí ty nejpopulárnější přímo od Googlu jako je Gmail, Google Mapy nebo prohlížeč Google Chrome. Vybírat můžete rovněž ze statisíců jiných aplikací od zábavných her, přes mapy, slovníky, jízdní řády až po sociální sítě.
Android je hojně rozšířený operační systém, jehož vývoj má na starosti společnost Google. Původně se vyskytoval u chytrých mobilních telefonů, ale nyní jej běžně naleznete i v tabletech a chytrých hodinkách. Je založený na linuxovém jádře, které funguje jako otevřený software. Mimo to Android nabízí širokou škálu aplikací z obchodu Google Play, kde samozřejmě nechybí ty nejpopulárnější přímo od Googlu jako je Gmail, Google Mapy nebo prohlížeč Google Chrome. Vybírat můžete rovněž ze statisíců jiných aplikací od zábavných her, přes mapy, slovníky, jízdní řády až po sociální sítě.
Lithium polymerová baterie (LiPo, Li-Pol) je hojně využívána v přenosných zařízeních jako jsou mobilní telefony, notebooky, fotoaparáty apod.). A to zejména proto, že se dají vyrobit prakticky v jakémkoli tvaru a s velice tenkým profilem (pro plně funkční baterii stačí pouze pár milimetrů). Mezi jejich další výhody patří také nízká hmotnost, minimální samovybíjení a odolnost vůči mrazu. Nevýhodou jsou vysoké náklady na výrobu.
USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice, moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.