Na nový standard připraven |
|
Jste připraveni na přechod na nový standard televizního vysílání DVB-T2? S televizorem ECG 40 FS01T2S2 si už takovou otázku klást nemusíte. Bez problému totiž zvládne přijímat programy ve standardech DVB-C/T2/S2/ (HEVC). Můžete se tak snadno zbavit set-top-boxu a s ním i nepohodlného druhého dálkového ovladače. Vysílání z těchto zdrojů (a z mnoha dalších) si pak můžete užívat na obrazovce s úhlopříčkou 40 palců (101 centimetrů), což je pro většinu běžných místností více než dostatečná hodnota. Stejně tak postačuje i FullHD rozlišení (1920 × 1080 pixelů). V tom například vysílá své programy Česká televize. Stačí tak televizi připojit k anténě a můžete si užívat maximální kvalitu. |
Chytrý televizor |
|
I když dnes na společnou anténu naladíte několik desítek programů, pro leckoho to nemusí být dost. Ale ECG 40 FS01T2S2 toho nabízí mnohem více. V první řadě je to schopnost přehrávat videa z připojeného USB disku. Trojice HDMI konektorů pak umožňuje připojit nejrůznější příslušenství, ať už jde o herní konzole, DVD, Blu-Ray přehrávače a další. Rozhodně byste také měli k televizi přivést internetový kabel (RJ45) a připojit ji k místní síti. Můžete tak alternativně učinit i pomocí bezdrátové sítě Wi-Fi. Pak naplno můžete využít SMART platformy Linux OS. Televizor tak například získá schopnost přehrávat soubory po místní síti, například ty sdílené na počítači nebo diskovém úložišti NAS. Jakmile si jednou něco takového vyzkoušíte, už se k nepohodlnému přenášení USB disků nebudete chtít vracet. |
Nekonečné množství zábavy |
Operační systém rovněž obsahuje předinstalované přehrávače pro přístup k nejpopulárnějším platformám pro sledování obsahu. Jde především o YouTube, které ocení zejména děti a mládež. Ale i ostatní zde najdou nepřebernou nabídku hudebních klipů a další zábavy. Populární Netflix sice vyžaduje mírný měsíční poplatek, ale najdete zde desítky a stovky velice kvalitních filmů a seriálů. Mnoho z nich navíc s českými titulky nebo dokonce dabingem. Podobně funguje i služba Prime Video od Amazonu. Naopak zcela zadarmo je funkce HbbTV známá spíše jako „červené tlačítko“. Pokud jej stisknete, dostanete se k archivu televizní stanice, která to podporuje (u nás například Česká televize, Nova, Prima a další). Můžete si tak pustit svůj oblíbený pořad bez ohledu na to, jestli jste stihli jeho vysílací čas nebo ne. |
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
Hodnota obnovovací frekvence udává schopnost televize či monitoru vykreslit určitý počet snímků za 1 sekundu. Čím vyšší je toto číslo, tím je obraz plynulejší, což je důležité zejména při hraní her nebo během sledování rychlých scén v akčních filmech a sportovních přenosech.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Oproti předchozímu analogovému vysílání jsou programy převáděny v reálném čase a jsou komprimovány do formátu MPEG-2, někdy také MPEG-4. Na jednom kanále se tak může nacházet více televizních a rozhlasových stanic, což umožňuje využití různých doplňkových služeb jako je například Elektronický programový průvodce, online nákupy nebo také hry. Takovýto balíček programů a služeb vysílaných na jednom kanále se nazývá také jako multiplex.
Pro příjem digitální televize je třeba mít digitální přijímač (set-top-box) nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Pro sledování digitální televize na počítači či notebooku stačí pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.
DVB-S je satelitní digitální tuner s možností přenosu ve formátech MPEG 2 a MPEG 4
DVB-C je standard digitálního televizního vysílání v sítích kabelových televizí. Systém je kódován pomocí MPEG-2, HD Ready nebo Full HD programy jsou vysílány v kódování MPEG-4.
Smart TV (chytré televize) označuje modely televizorů, které jsou vybaveny řadou doplňkových funkcí, jež umožňují jejich interaktivní využití. Všechny je navíc možné připojit k internetu pomocí síťového konektoru nebo prostřednictvím bezdrátové sítě. Každá takováto televize disponuje vlastním internetovým prohlížečem. Kromě pasivního sledování televizních programů si zde můžete číst online zprávy či stahovat různé zábavné aplikace. Některé Smart TV je možné propojit s mobilními zařízeními, jako jsou smartphony nebo tablety. Dokonce k nim lze připojit i klávesnici, čímž si výrazně usnadníte zejména surfování na internetu.
RMS výkon (z angličtiny Root Mean Square) je hodnota, která udává, jaký nejvyšší možný výkon reproduktor zvládne, aniž by došlo k jeho poškození.
Miracast je bezdrátová technologie podporující sdílení obrazu mezi zařízeními jako jsou notebooky, smartphony nebo televizory.
CI (Common Interface) je rozhraní v televizích nebo set-top-boxech, které umožňuje jejich rozšíření o další vylepšení. Jedním z nich může být například satelitní karta, jejímž prostřednictvím získáte přístup k dalším televizním kanálům. CI+ je rozšíření se schopností využívat digitální vysílání.
CI (Common Interface) je rozhraní v televizích nebo set-top-boxech, které umožňuje jejich rozšíření o další vylepšení. Jedním z nich může být například satelitní karta, jejímž prostřednictvím získáte přístup k dalším televizním kanálům. CI+ je rozšíření se schopností využívat digitální vysílání.
Většina moderních televizorů má USB porty. Kromě přehrávání obsahu z externího disku můžete u vybraných modelů televizí také na externí disk nahrávat. Přední výrobci tuto funkci implementují do svých televizorů již řadu let. Dalším kritériem pro nahrávání je dostatek volného místa na externím disku. V souvislosti s nahráváním jsou televizory vybavené také časovačem, a proto nemusíte čekat doma, až bude moci stisknout tlačítko.
Základní funkce chytrého televizoru můžete pohodlně ovládat hlasem a některé modely dokonce i gesty. U televizoru je přibalen speciální ovladač s mikrofonem, který vám ovládání hlasem a gesty umožní.
Hotelový režim umožňuje omezení některých funkcí tak, aby mohl uživatel přístroj obsluhovat, aniž by došlo ke změně základního nastavení (například rozladění programů či zvýšení hlasitosti nad povolenou mez).
Údaj o energetické třídě mnoho napoví o spotřebě a zejména o úsporách energie. Energetických tříd je celkem 7 (A až G). U mnoha velkých spotřebičů se od 1. 3. 2021 změnilo značení, a proto se již nesetkáte s plusky u třídy A. Obecně tak platí, že spotřebiče dříve označované A+++ získají B, A++ budou označovány jako C a A+ se posunou to energetické třídy D. Energetické štítky najdete na domácích spotřebičích, jako jsou pračky, sušičky, ledničky, mrazáky, myčky, trouby nebo sporáky. Informace o energetické třídě musejí být uvedeny i u televizí nebo žárovek.