Co je to NFC?
Technologie NFC nám v současném světě výrazně usnadňuje život. Díky ní platíme v obchodech mobilem nebo pohodlněji obsluhujeme domácí spotřebiče. Víte, co všechno umí, v jakých přístrojích se nachází a v čem všem může být užitečná? Pojďme se na to společně podívat.
NFC = Near Field Communication
Kořeny NFC sahají do roku 2004, kdy tuto technologii vyvinuly firmy Nokia, Sony a Philips. Do praxe se však ve větší míře dostala až v roce 2011, kdy ji začala ve svých platebních kartách používat společnost Mastercard.
Jak je na první pohled zřejmé, označení NFC je zkratkou. Jejím základem je přitom anglické slovní spojení Near Field Communication, které se do češtiny překládá jako „komunikace na blízkou vzdálenost“. V praxi tato technologie umožňuje bezdrátově přenášet rozličná data mezi dvěma zařízeními, a to na vzdálenost kolem 4 cm.
Skvělá je na technologii NFC zejména uživatelská přívětivost. Interakce mezi dvěma zařízeními je totiž velmi snadná, extra rychlá a v neposlední řadě také pečlivě zabezpečená. Když se tak vrátíme k příkladu oblíbeného bezkontaktního placení, stačí v obchodě přiložit k terminálu smartphone se službou Google Pay či Apple Pay, ozve se pípnutí a můžete si nákup odnést domů.
Nenáročná a soběstačná technologie
Z technického hlediska je technologie NFC založena na vysílání a přijímání dat prostřednictvím rádiových vln. K jejím přednostem patří zejména nízká spotřeba energie – když tak např. často platíte telefonem, nemusíte se obávat, že by vám to závratně vybíjelo baterii (na rozdíl třeba od častého používání technologie Bluetooth).
Další výhodou je pak fakt, že NFC dokáže komunikovat i s pasivními komponenty (tzv. NFC tagy / NFC štítky), které nemají elektrické napájení, a tak se dají nainstalovat takřka kamkoliv. Stačí tak, když je ze dvou zařízení, mezi nimiž se přenášejí data, aktivní pouze jedno.
NFC pak ke své činnosti nepotřebuje ani Wi-Fi připojení či mobilní data. Tato technologie je tak velmi samostatná a má široké uplatnění – také díky tomu, že krátká přenosová vzdálenost zaručuje i špičkové zabezpečení.
Od mobilů přes hodinky až po pračky
A kde všude se NFC vyskytuje? Vedle již zmíněných chytrých telefonů či tabletů bývají touto technologií vybaveny i chytré hodinky. Díky tomu nemusíte při placení v obchodech vytahovat z tašky nejen platební kartu, ale ani mobil – zaplatit můžete přímo ze svého zápěstí.
Placením to však zdaleka nekončí. NFC se dá použít i jako zámek, jehož prostřednictvím můžete otevírat dveře za pomoci mobilního telefonu. S NFC tagem se také můžete setkat v restauracích – když k němu přiložíte telefon, zobrazí se vám aktuální jídelní lístek. A i když vás to možná překvapí, v dnešní době se tato technologie nezřídka vyskytuje i v pračkách či sušičkách. Její zásluhou si např. můžete po přiložení mobilu ke spotřebiči stáhnout nové prací programy.
V neposlední řadě pak NFC usnadňuje komunikaci s úřady. Od roku 2021 totiž všechny nové občanské průkazy obsahují bezkontaktní čip, který je s touto technologií kompatibilní.