MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
GPRS (General Packet Radio System) je technologie umožňující efektivnější využití přenosových schopností mobilních telefonů. Díky GPRS je například možné se mobilním telefonem připojit k internetu.
EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) je technologie pro přenos dat v mobilních sítích. Spadá do rodiny připojení druhé generace (2G).
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
Micro USB je typ konektoru vyskytující se zejména u mobilních telefonů, ale také u dalších přenosných zařízení. Děli se na typ A, B a AB. První z nich poznáte podle bílého plastu a obdélníkohébo tvaru. Typ B je o něco novější verzí oproti typu A. Charakteristickým poznávacím znamením je černý plast. Mimo to se liší lichoběžníkovým tvarem a zajišťovacími „packami“ proti vypadnutí. Oba uvedené typy se odlišují jen barvou a tvarem. Micro USB verze AB, naleznete pouze u zařízení. Jako kabel se nevyrábí. Vstup typu AB je kompatibilní s micro USB typu A i B a poznáte jej podle šedé barvy.
IP (International protection) je mezinárodní označení pro stupeň ochrany krytí elektrických zařízení. Udává informaci o tom, jak jsou daná zařízení odolná vůči nebezpečnému dotyku a vůči vniknutí cizího tělesa a kapalin. Stupeň krytí se označuje písmeny IP a pomocí dvou číslic. Navíc jsou zavedena také přídavná a doplňková písmena.
Android je hojně rozšířený operační systém, jehož vývoj má na starosti společnost Google. Původně se vyskytoval u chytrých mobilních telefonů, ale nyní jej běžně naleznete i v tabletech a chytrých hodinkách. Je založený na linuxovém jádře, které funguje jako otevřený software. Mimo to Android nabízí širokou škálu aplikací z obchodu Google Play, kde samozřejmě nechybí ty nejpopulárnější přímo od Googlu jako je Gmail, Google Mapy nebo prohlížeč Google Chrome. Vybírat můžete rovněž ze statisíců jiných aplikací od zábavných her, přes mapy, slovníky, jízdní řády až po sociální sítě.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
APE je formát audio souboru vytvořený pomocí kompresoru Monkey ´s Audio. Jedná se o bezeztrátovou kompresi, kterou lze využít především jako jeden z formátů pro uchování originálních CD v počítači. Je určen zejména pro platformy s Windows, svou podporu však postupně nachází i u zařízení s Androidem.
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband) je širokopásmový standard komprese zvuku primárně využívaný k přenosu řeči.
MIDI (Musical Instrument Digital interface) je standard založený roku 1983. Slouží k propojení hudebních nástrojů a počítačů prostřednictvím určitého sériového rozhraní pro komunikaci v reálném čase.
MP2 je formát ztrátové komprese audio souborů. I když byl formát MP2 nahrazen modernějším MP3, je využíván především v digitálním rozhlasovém a televizním vysílání, a to díky své vyšší odolnosti vůči chybám a lepší kvalitě zvuku.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.