V horkovzdušné troubě dochází díky ventilátoru k rovnoměrné distribuci horkého vzduch. Můžete tak péci více pokrmů najednou na více plechách současně. Pokrmy se nespálí a ani nedojde k vzájemnému prolnutí jejich chutí a vůní.
S využitím páry během pečení přípravy domácího pečiva získáte lesklý povrch připravovaných pokrmů a křupavější kůrku. Pečivo bude mít jemnou a chutnou texturu.
Gril je topná spirála umístěná v horní části trouby. Dnes je grilem zpravidla vybaven každý lepší sporák. Díky grilu je možno připravit pokrmy specifické chuti. Někdy takto bývá označena i funkce grilování u mikrovlnných trub.
Trouby jsou vybavené speciálními čisticími funkcemi. Zcela bez práce je pyrolytické čištění. Stačí pouze nastavit program čištění a teplota v troubě během procesu stoupne až na 500 °C. Během čištění dojde doslova ke spálení všech nečistot na prach. Následně je stačí už jen setřít. Další variantou je tzv. Aquaclean. Do trouby dáte pekáč naplněný půl litrem vody a aktivujete funkci čištění. Působením páry dojde ke změknutí nečistot, které se poté mnohem lépe odstraňují. Čištění také napomáhá katalytický povrch trouby. Na katalytických stěnách se nečistoty, mastnota ani tuk neusazují, a proto je stačí pouze otřít hadříkem.
Údaj o energetické třídě mnoho napoví o spotřebě a zejména o úsporách energie. Energetických tříd je celkem 7 (A až G). U mnoha velkých spotřebičů se od 1. 3. 2021 změnilo značení, a proto se již nesetkáte s plusky u třídy A. Obecně tak platí, že spotřebiče dříve označované A+++ získají B, A++ budou označovány jako C a A+ se posunou to energetické třídy D. Energetické štítky najdete na domácích spotřebičích, jako jsou pračky, sušičky, ledničky, mrazáky, myčky, trouby nebo sporáky. Informace o energetické třídě musejí být uvedeny i u televizí nebo žárovek.