smartphone • 5,8" Super Retina HD displej • rozlišení 2436×1125 px • 6jádrový procesor A11 Bionic s 64bitovou architekturou • 3 GB RAM • interní paměť 256 GB • duální zadní fotoaparát (2× 12 Mpx) • 7Mpx přední fotoaparát • Wi-Fi • LTE • Bluetooth • NFC • GPS • 2716mAh baterie • odemykání rozpoznáním tváře Face ID • operační systém iOS 11 • odolnost vůči vodě a prachu IP67 • podpora bezdrátového nabíjení Qi
Budoucnost je tady
Sny o dokonalém telefonu se konečně staly skutečností. Přivítejte ve svém životě iPhone X. Tenhle vyspělý a neuvěřitelně inteligentní přístroj se brzy stane vaším oddaným sluhou, na nějž už nikdy nedáte dopustit. Vždycky se přizpůsobí vaší aktuální činnosti, reaguje na vaše doteky, zaznamenává vaše pohledy a naslouchá vašim slovům. Vítejte v budoucnosti.
Super Retina displej
Celou přední část iPhonu X tvoří inovativní Super Retina displej, který precizně kopíruje každičkou křivku přístroje. Každý pohled na tuto velkou obrazovku (úhlopříčka 5,8 palce) pro vás bude neopakovatelným zážitkem. Těšit se můžete na vysoké grafické rozlišení (2436×1125 px), úžasný kontrastní poměr 1 000 000 : 1 či dokonalé vykreslování černé barvy. Prostě obraz, na nějž se vaše oči nebudou moct vynadívat.
.png)
Konstrukce z prémiových materiálů
Odolnost a elegance. I to je iPhone X. Jeho přední i zadní stranu chrání to nejodolnější sklo, jaké se při výrobě smartphonů používá. A při navrhování jeho konstrukce vsadili tvůrci ze společnosti Apple i na chirurgickou ocel. Výsledkem toho je neodolatelný lesk, ale také překvapivá lehkost a nadstandardní odolnost. Telefon je rezistentní vůči vodě i prachu, což dokazuje oficiální certifikace IP67.
Povrchová úprava zadní strany přístroje navíc umožňuje i jeho bezdrátové nabíjení.
Bezpečnost má novou tvář
Zapomeňte na všechna složitá hesla. Svůj iPhone X nyní můžete odemykat svou tváří. Díky funkci Face ID se stačí na telefon podívat a rázem jste zpátky ve hře. Tato bezpečnostní vychytávka využívá přední TrueDepth kameru a pracuje s více než 30 000 neviditelnými body, z nichž si dokáže sestavit dokonalou hloubkovou mapu vašeho obličeje. Pro vás to znamená zvýšenou bezpečnost i větší pohodlí. Do vašeho telefonu se totiž v žádném případě nedostane nikdo cizí, zatímco pro vás bude jeho odemčení otázkou pouhého zlomku vteřiny.
Váš osobní fotoateliér
S iPhonem X vchází do vašeho života umění. Přední TrueDepth kamera totiž disponuje celou řadou funkcí a režimů, díky nimž vám pár chvil s mobilem nahradí návštěvu profesionálního fotoateliéru. Tvořte úžasná selfíčka s perfektně zaostřeným popředím a umělecky rozostřeným pozadím. Vyzkoušejte speciální portrétní režim, který simuluje ateliérové světelné efekty. Anebo se bavte s emotikony Animoji – TrueDepth kamera analyzuje přes 50 lidských mimických pohybů, díky čemuž dokáže výraz vaší tváře v reálném čase zrcadlit na některého z mnoha dostupných smajlíků.
Ani zadní fotoaparát iPhonu X nemá chybu. Jde o duální kameru, která se může pochlubit větším a rychlejším 12Mpx snímačem a také novým teleobjektivem s optickou stabilizací. Při práci s ním navíc můžete využívat optický zoom, takže v bezvadné kvalitě zachytíte i velmi vzdálené objekty. Zrcadlovku už zkrátka nebudete potřebovat. Teď je tady iPhone X.
To nejlepší, co existuje
Silnou stránkou iPhonu X je i jeho špičkový výkon. O něj se stará komponent zvaný A11 Bionic. Pod tímto označením se skrývá nejvýkonnější a nejchytřejší čip ve smartphonu. Ten disponuje neuronovým enginem a dokáže provádět až 600 miliard operací za sekundu. To vše pro vás.
Další věcí, kterou si na iPhonu X zamilujete, je i jeho operační systém. Revoluční iOS 11 skýtá celou řadu novinek, které vám práci s přístrojem ještě usnadní a zpříjemní. Vše si navíc můžete přizpůsobit k obrazu svému.
OLED je zkratka anglických slov Organic light-emitting diode. Jedná se o něco pokročilejší a energeticky méně náročnou technologii zpracování displejů než je technologie LED. V OLED obrazovkách se nacházejí diody z organických materiálů, které při průchodu el. proudem emitují světlo. Displej vyrobený touto metodou nepotřebuje filtry, je schopný emitovat vlastní světlo. Výhody: větší jas a kontrast beze stínů. Rychlost změn odpovídá videu. Display může dosahovat tloušťky pouhého okenního skla.
Hustota pixelů neboli PPI (pixels per inch – pixely na palec) je hodnota, která udává jaká je hustota jednotlivých zobrazovacích bodů v přesně vymezené šířce a výšce displeje.
Digitální zoom je softwarová funkce sloužící pro elektronické přiblížení obrazu. Zatímco optický zoom funguje na základě změny snímacího úhlu, v případě digitálního zoomu se provádí výřez určité části ze snímané scény, která je poté zvětšena na původní velikost. Pokročilejší funkce digitálního zoomu mohou pomoci výsledný obraz ještě doostřit.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
Zoom je funkce pro změnu ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Zoom se dělí na optický - jenž přibližuje objekty pomocí optiky fotoaparátu (kamery), a na zoom digitální, jenž přibližuje objekty pomocí digitálního výpočtu obrazu.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) je technologie pro přenos dat v mobilních sítích. Spadá do rodiny připojení druhé generace (2G).
HSPA+ (High Speed Packet Access) je technologie umožňující vysokorychlostní přenos dat. Teoretická maximální rychlost při stahování dosahuje na 84 Mb/s. Teoretická rychlost při odesílání je pak 22 Mb/s.
UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je standard pro přenos mobilních dat. Díky vysoké rychlosti umožňuje posílání větších souborů i e-mailů s velkými přílohami. Dále také zvládne zprostředkovat online telefonní komunikaci přes aplikace jako Skype či Windows Live Messenger.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
NFC (zkratka anglických slov Near Frield Communication, která lze přeložit jako Komunikace na blízkou vzdálenost) je technologie, která slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektrickými přístroji, a to do maximální vzdálenosti 4 cm. Tato krátká vzdálenost se dá považovat za ochranu před nežádoucím připojením jiného zařízení.
MMS (Multimedia Messaging Service) je služba umožňující posílání obrázků, hudby a videoklipů mezi mobilními telefony.
IP (International protection) je mezinárodní označení pro stupeň ochrany krytí elektrických zařízení. Udává informaci o tom, jak jsou daná zařízení odolná vůči nebezpečnému dotyku a vůči vniknutí cizího tělesa a kapalin. Stupeň krytí se označuje písmeny IP a pomocí dvou číslic. Navíc jsou zavedena také přídavná a doplňková písmena.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
LPCM (Linear Pulse Code Modulation) je formát pro kódování zvuku. Jedná se o standardní formu digitálního zvuku na audio CD.
AC3 (Audio Coding 3) je formát souboru s prostorovým zvukem, který obsahuje až 6 zvukových kanálů. Byl vytvořen společností Dolby Laboratories roku 1987 a používá se na DVD a Blu-Ray přehrávačích, domácích kinech i v televizních programech s vysokým rozlišením (HDTV).
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
AAC-LC (Advanced Audio Coding – Low Complexity) je formát pro kódování zvuku. Využívá se především v přenosných přehrávačích nebo v mobilních telefonech a je produkován při nízké přenosové rychlosti.
M4A je formát souboru standardu MPEG-4 obsahující pouze zvuk. Na popularitě získal až poté, co jej Apple začal používat ve svém online obchodě iTunes pro kódování písní. Je navržený tak, aby poskytoval bezztrátové kódování v menším úložném prostoru.
EAC3 (Enhanced Audio Coding 3) je formát pro kódování digitálního prostorového zvuku vytvořený společností Dolby Laboratories.
HE-AAC (High-Efficiency Advanced Audio Coding) je formát digitálního audio souboru se ztrátovou kompresí. Využívá se například při vysílání internetových rádií nebo u streamingových hudebních služeb.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
H.265(označováno také jako HEVC – High Efficiency Video Coding) je standard, který umožňuje příjem obrazu ve vyšší kvalitě při nižší přenosové rychlosti. Využívá se u pozemního digitálního vysílání DVB-T2 a satelitního vysílání DVB-S2. Pro příjem tohoto vysílání je podmínkou, aby televize uměla dekódovat formát H.265.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
GIF (Graphics Interchange Format) je grafický formát určený pro ukládání rastrové grafiky, který se dá využít i k vytváření jednoduchých animací. Ke své práci používá bezztrátovou kompresi. Jeho nevýhodou je omezené množství současně zobrazených barev (maximum je 256).
PDF (Portable Document Format) je formát vytvořený společností Adobe pro ukládání dokumentů, které mohou obsahovat text i obrázky, přičemž nezáleží na druhu softwaru ani hardwaru, kterými byly pořízeny. Formát PDF má za úkol zajistit, aby se všechny dokumenty zobrazily na všech zařízeních stejně.
DOC je přípona textových souborů, nejčastěji používaná textovým editorem Microsoft Word. Může obsahovat formátovaný text, obrázky, tabulky nebo grafy. Nástupcem formátu DOC je DOCX.
XLS je přípona souborů vytvořených v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Nástupcem tohoto formátuje XLSX.
DOC je přípona textových souborů, nejčastěji používaná textovým editorem Microsoft Word. Může obsahovat formátovaný text, obrázky, tabulky nebo grafy. Nástupcem formátu DOC je DOCX.
PPT je přípona souborů vytvořených v aplikaci Microsoft Power Point. Jedná se o nástroj určený k tvorbě prezentací. Novější verze používají příponu PPTX.
PPT je přípona souborů vytvořených v aplikaci Microsoft Power Point. Jedná se o nástroj určený k tvorbě prezentací. Novější verze používají příponu PPTX.
XLS je přípona souborů vytvořených v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Nástupcem tohoto formátuje XLSX.
iOS je operační systém společnosti Apple. Původně byl určen pro mobilní telefony iPhone. Nyní se však vyskytuje i na jiných typech mobilních zařízení od Applu jako je iPod (multimediální přehrávač) nebo iPad (tablet).
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.