smartphone • 4" Retina displej • rozlišení 1136×640 px • 2jádrový procesor Apple A9 (1,84 GHz) • 2 GB RAM • interní paměť 32 GB • 12Mpx zadní fotoaparát iSight • 1,2Mpx přední fotoaparát FaceTime HD • Wi-Fi • LTE • Bluetooth • NFC • GPS • 1624mAh baterie • čtečka otisků prstů Touch ID • operační systém iOS
.jpg)
Nejvýkonnější 4palcový smartphone
Apple iPhone SE je extra výkonný chytrý telefon s displejem o úhlopříčce 4", který díky svým špičkovým technickým parametrům a vyspělým technologiím zaručeně nadchne i ty nejnáročnější uživatele.
Hned na první pohled vás mobil zaujme i svým stylovým designem – má zkosené hrany, povrchovou úpravu z pískovaného hliníku a jeho zadní stranu zdobí barevně sladěné logo Apple z nerezové oceli. Smartphone se tak může stát nejen vaším spolehlivým pomocníkem, ale také luxusním módním doplňkem.
Špičkové hardwarové i softwarové zázemí
Apple iPhone SE je vybaven uživatelsky přívětivým operačním systémem iOS. Ten se může pochlubit širokou škálou praktických funkcí, nadstandardním zabezpečením i stylovým grafickým zpracováním.
Díky 64bitovému čipu A9 se budete moci spolehnout na vysoký výkon, na jaký jste byli dosud zvyklí spíše při práci se stolním počítačem. Zárukou perfektní kvality je pak i operační paměť o kapacitě 2 GB RAM, díky které budete moci pracovat i s několika aplikacemi najednou.
.jpg)
.jpg)
Zaznamenejte své zážitky
Dokonalé fotografie budete moci vytvářet díky špičkovému integrovanému foťáku iSight, který pracuje s rozlišením 12 Mpx. Kromě snímání nádherných fotek s ním navíc budete moci natáčet i videa v nejmodernějším 4K rozlišení.
Pokud rádi fotíte selfíčka, přijdete si na své díky přednímu foťáku FaceTime HD, který je navíc doplněn o kvalitní blesk Retina Flash.
Spousta aplikací pro vaše pohodlí
Jakmile svůj nový iPhone SE poprvé zapnete, ihned budete mít k dispozici širokou škálu chytrých aplikací, které vám budou v mnoha situacích usnadňovat i zpříjemňovat život. Textovky, fotky či videa budete moci posílat svým přátelům prostřednictvím aplikace Zprávy, videohovor vám pak pomůže uskutečnit aplikace FaceTime. Díky aplikaci Mapy zase budete moci využít telefon i jako GPS navigaci. Dále nechybí ani aplikace Hudba, která vám zpřístupní kompletní katalog Apple Music.
.jpg)
.jpg)
Ultra rychlé připojení k internetu
K internetu se s iPhonem SE budete moci připojovat prostřednictvím rychlého Wi-Fi adaptéru (Wi-Fi 802.11ac s technologií MIMO), využívat však budete moci i mobilní 4G/LTE sítě.
Na svém telefonu tak budete moci pohodlně brouzdat po webu, sledovat internetová videa ve vysokém rozlišení nebo procházet celou řadu sociálních sítí.
Pohodlná práce s daty
S tímto mobilním telefonem od Applu budete mít vždy pod kontrolou své fotky či videa. Ty se totiž budou automaticky ukládat na cloudové úložiště iCloud, díky čemuž k nim budete mít přístup i z jiných zařízení.
S funkcí TouchID navíc budou vaše soubory vždy v dokonalém bezpečí. Svůj iPhone totiž budete moci odemykat jen vy sami – pomocí otisku svého prstu.
.jpg)
Retina displej je druh zobrazovacího panelu vyvinutý společností Apple. Najdete jej na všech novějších mobilních zařízeních Apple, jako jsou iPhony nebo iPady. Stejně tak jimi disponují i stolní počítače iMAc. Vyznačují se vyšším rozlišením a vyšší hustotou pixelů než běžné typy displejů. Podstatou této technologie je takové rozlišení, při kterém oko nevnímá jednotlivé pixely, ale pouze kompaktní obraz nebo písmo – prohlížení obsahu je tak o něco snazší. Navíc sledování jednolitého obrazu je pro uživatele mnohem pohodlnější.
Hustota pixelů je u každého zařízení jiná – to je dáno velikostí obrazovky a vzdáleností, ze které se na zařízení běžně díváte.
Hustota pixelů neboli PPI (pixels per inch – pixely na palec) je hodnota, která udává jaká je hustota jednotlivých zobrazovacích bodů v přesně vymezené šířce a výšce displeje.
Koprocesor je pomocná jednotka, která slouží pro rozšíření funkcí primárního procesoru nebo také k urychlení výpočtů, které by hlavní procesor zpracovával pomaleji. Koprocesor nedokáže čerpat informace přímo z operační paměti. Proto vyžaduje spolupráci s procesorem, který získává data a řeší ostatní úkoly.
Zoom je funkce pro změnu ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Zoom se dělí na optický - jenž přibližuje objekty pomocí optiky fotoaparátu (kamery), a na zoom digitální, jenž přibližuje objekty pomocí digitálního výpočtu obrazu.
Digitální zoom je softwarová funkce sloužící pro elektronické přiblížení obrazu. Zatímco optický zoom funguje na základě změny snímacího úhlu, v případě digitálního zoomu se provádí výřez určité části ze snímané scény, která je poté zvětšena na původní velikost. Pokročilejší funkce digitálního zoomu mohou pomoci výsledný obraz ještě doostřit.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) je technologie pro přenos dat v mobilních sítích. Spadá do rodiny připojení druhé generace (2G).
HSPA+ (High Speed Packet Access) je technologie umožňující vysokorychlostní přenos dat. Teoretická maximální rychlost při stahování dosahuje na 84 Mb/s. Teoretická rychlost při odesílání je pak 22 Mb/s.
UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je standard pro přenos mobilních dat. Díky vysoké rychlosti umožňuje posílání větších souborů i e-mailů s velkými přílohami. Dále také zvládne zprostředkovat online telefonní komunikaci přes aplikace jako Skype či Windows Live Messenger.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
NFC (zkratka anglických slov Near Frield Communication, která lze přeložit jako Komunikace na blízkou vzdálenost) je technologie, která slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektrickými přístroji, a to do maximální vzdálenosti 4 cm. Tato krátká vzdálenost se dá považovat za ochranu před nežádoucím připojením jiného zařízení.
MMS (Multimedia Messaging Service) je služba umožňující posílání obrázků, hudby a videoklipů mezi mobilními telefony.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
M4A je formát souboru standardu MPEG-4 obsahující pouze zvuk. Na popularitě získal až poté, co jej Apple začal používat ve svém online obchodě iTunes pro kódování písní. Je navržený tak, aby poskytoval bezztrátové kódování v menším úložném prostoru.
AIFF (Audio Interchange File Format) je zvukový formát souborů vyvinutý společností Apple v roce 1988. AIFC představuje jeho komprimovanou variantu. Kvalita zvuku u těchto souborů je ve své podstatě porovnatelná s kvalitou zvuku u CD záznamu. AIFF formát je prakticky identický s dalším používaným formátem WAV, který je však produktem společností Microsoft a IBM.
HE-AAC (High-Efficiency Advanced Audio Coding) je formát digitálního audio souboru se ztrátovou kompresí. Využívá se například při vysílání internetových rádií nebo u streamingových hudebních služeb.
MP4 je multimediální kontejner, který představuje novější alternativu ke staršímu kontejneru AVI. Na rozdíl od AVI umožňuje přidání více titulků, zvukových stop i 3D objektů. Kromě toho nabízí také možnost streamování videa.
MOV je multimediální formát vyvinutý společností Apple pro přehrávač QuickTime. Vyniká však úžasnou kompatibilitou se spoustou jiných mediálních přehrávačů i editačních nástrojů. Mimo platformy Macintosh jej podporují i Windows.
AVI (Audio Video Interleave) je formát souboru vyvinutý v roce 1992 společností Microsoft. Spojuje v sobě obrazová a zvuková data, která jsou určena k synchronnímu přehrávání – proto se tento formát využívá zejména pro ukládání TV pořadů a filmů. Svou oblíbenost si získal především díky své vysoké kompatibilitě. Soubory formátu AVI jsou podporovány i dalšími platformami jako je Linux nebo Mac.
M4V je video formát vyvinutý společností Apple, který se velice podobá dalšímu hodně používanému formátu MP4. Jediným rozdílem je, že M4V soubory jsou chráněny proti kopírování. Přehrávání těchto souborů je omezeno pouze na počítače, které mají založený účet na iTunes, jehož prostřednictvím nakupují veškerá videa, jako jsou filmy, seriály nebo hudební videoklipy. Tento formát je rovněž běžně využíván na všech Apple zařízeních jako je iPad nebo iPhone.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
GIF (Graphics Interchange Format) je grafický formát určený pro ukládání rastrové grafiky, který se dá využít i k vytváření jednoduchých animací. Ke své práci používá bezztrátovou kompresi. Jeho nevýhodou je omezené množství současně zobrazených barev (maximum je 256).
PDF (Portable Document Format) je formát vytvořený společností Adobe pro ukládání dokumentů, které mohou obsahovat text i obrázky, přičemž nezáleží na druhu softwaru ani hardwaru, kterými byly pořízeny. Formát PDF má za úkol zajistit, aby se všechny dokumenty zobrazily na všech zařízeních stejně.
DOC je přípona textových souborů, nejčastěji používaná textovým editorem Microsoft Word. Může obsahovat formátovaný text, obrázky, tabulky nebo grafy. Nástupcem formátu DOC je DOCX.
XLS je přípona souborů vytvořených v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Nástupcem tohoto formátuje XLSX.
DOC je přípona textových souborů, nejčastěji používaná textovým editorem Microsoft Word. Může obsahovat formátovaný text, obrázky, tabulky nebo grafy. Nástupcem formátu DOC je DOCX.
PPT je přípona souborů vytvořených v aplikaci Microsoft Power Point. Jedná se o nástroj určený k tvorbě prezentací. Novější verze používají příponu PPTX.
PPT je přípona souborů vytvořených v aplikaci Microsoft Power Point. Jedná se o nástroj určený k tvorbě prezentací. Novější verze používají příponu PPTX.
XLS je přípona souborů vytvořených v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Nástupcem tohoto formátuje XLSX.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
iOS je operační systém společnosti Apple. Původně byl určen pro mobilní telefony iPhone. Nyní se však vyskytuje i na jiných typech mobilních zařízení od Applu jako je iPod (multimediální přehrávač) nebo iPad (tablet).
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.