3+1 tipů, jak správně uvařit vejce. Jaká jsou tajemství úspěchu?
Vajíčka jsou jedním z nejoblíbenějších jídel snídaňových menu. Jsou významným zdrojem bílkovin, vápníku, vitamínů A, B6 a D a dalších minerálů. Víte ale, jak je správně uvařit, abyste si opravdu pochutnali? Naučte se klasické i další oblíbené způsoby, jak uvařit vejce – a to se stejnou precizností jako z luxusní restaurace.
Způsobů, jak vejce chutně připravit, je celá řada. Od vařených vajec s různou konzistencí po kulinářské specialitky v podobě nazdobených omelet. Na jaký způsob si je příště uvaříte vy?
Příprava je předpokladem úspěchu
Ať už se chystáte trumfnout svoje dosavadní kuchařské umění jakýmkoliv vařením vajec, základní příprava je vždy stejná. Přiveďte vodu do varu, osolte ji (klidně víc) a jakmile je voda vroucí, přidejte vejce do hrnce pomocí lžíce. Poté teplotu na sporáku stáhněte. Doba vaření se odvíjí od vašeho záměru. Je libo vejce natvrdo, naměkko, nebo na hniličko?
Vejce naměkko: Tekuté zlato
Vejce naměkko znamená, že je po uvaření žloutek tekuté konzistence. Bílek je lehce ztuhlý a často také těkavý. Vejce naměkko se vaří ve vroucí osolené vodě 3–4 minuty.
Vejce natvrdo: Do salátu nebo na svačinu
Pokud nemáte rádi, když se vám na talíři roztéká žloutek, pravděpodobně si zamilujete vejce natvrdo vyznačující se tuhostí žloutku i bílku. Vaří se podle velikosti zhruba 8–10 minut. Vejce velikosti L budou potřebovat o minutku déle. Pozor na převaření vajec při době varu nad 12 minut, kdy vzniká nehezká žlutozelená barva žloutku.
Vejce nahniličko: Snídaňová alchymie
Oblíbený kompromis mezi vejcem natvrdo a naměkko. Má těkavý vnitřek, ale bílek už je pěkně tvrdý a drží tvar. V přípravě vajíček se používá nejčastěji a servíruje se do roztomilých malých mističek, ze kterých se pak vyjídá lžičkou. Máte rádi snídaňové rituály? Směle se do něj pusťte! Adekvátní doba vaření je 5–7 minut.
Už máte vyhráno?
Na celkový výsledek má vliv i to, jak s vajíčky naložíte po uvaření. Pokud vejce vyndáte a necháte ho před loupáním vychladnout, mohou uvnitř ještě probíhat tepelné procesy, které jej posunou do jiné konzistence, než je žádoucí. Raději jej tedy po vyndání z hrnce zchlaďte proudem studené vody.
Vyšší dívčí: Ztracená vejce
Chcete se naučit nějaký speciální způsob vaření vajec? Dejte šanci ztraceným, neboli zastřeným vejcím. Když se voda se špetkou soli a trochou octa začne vařit, vezměte si k ruce lžičku, kterou roztočte v hrnci vír. Dovnitř nalijte vajíčko, které jste si předtím rozklepli do misky. Povařte ho zhruba 3 minutky, jen tak, aby vajíčko zpevnilo svůj tvar a zatáhlo se.
A tak dále…
Od přípravy ztraceného vejce se odvíjí další sofistikované recepty, jako je třeba recept na vejce Benedikt. Vaří se také ve vodním víru, kde se vajíčko nechá zatáhnout. Liší se však v tom, že se servíruje na toastu s uzenou šunkou a je zalité Holandskou omáčkou – to vše posypané čerstvě namletým černým pepřem.
Jak dosáhnout kýženého cíle?
Podle kuchařek existují sice přesné časové intervaly, podle kterých by se vejce měla vařit, aby byla po vyjmutí z vroucí vody tak akorát podle vašich představ. Realita je ale často jiná.
Postupovali jste podle pokynů, ale výsledek je zarážející? Na vaření vajec mají vliv i další faktory, jako velikost vajec, jejich struktura nebo čerstvost. Nezbývá tedy, než zkoušet na vlastní pěst další várky a odpíchnout se přitom od prvního pokusu. Co můžete udělat lépe? Třeba přidat nebo ubrat čas, vyzkoušet tipy proti popraskání nebo koupit vejce od jiného dodavatele.
Se správným návodem a trochou praxe se hravě stanete snídaňovým profíkem a svou vajíčkovou techniku si vyšperkujete k dokonalosti. Nebo zkuste používat pomocníka.